20 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Μακάμπι Τ.Α.-Μπάγερν Μ. 69-68: Με σόου του Ουίλμπεκιν (vids, pics)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκε από το +17 στο -9, αλλά με τον Σκότι Ουίλμπεκιν σε απίστευτη μέρα έφτασε στη νίκη με το τελικό 69-68 επί της Μπάγερν Μονάχου, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, εντός έδρας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετά από ένα επτάλεπτο... ντέρμπι ξέφυγε για να φτάσει ως το +17 (37-20, 15’10’’) με τη βοήθεια (και) των μακρινών σουτ. Ουίλμπεκιν και Ντιμπαρτολομέο ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Ισραηλινούς που φάνηκε να χάνουν τη συγκέντρωσή τους λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα χαμένα τρίποντα, έμειναν ψύχραιμοι, πήγαν κοντά στο καλάθι και έκαναν ένα 10-0 ως το 38-32 (19’30’’) που έγραψε ο ΝτεΣόν Τόμας.

O Τόμας ήταν το σημείο αναφοράς και με την επιστροφή στο παιχνίδι, δίνοντας το προβάδισμα στην Μπάγερν (42-43, 23’30’’). Η διαφορά έφτασε ως το +8 (50-58, 29’) και το +9 (54-63). O Oυίλμπεκιν ήταν εκεί και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ έγραψε το 65-65 (36'40''), σχεδόν... τραγουδώντας με τους φίλους της Μακάμπι και λίγο αργότερα το 67-65 (38').

Ο Κόρι Ουόλντεν έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερν (67-68, 38'30''), ο Ουίλμπεκιν ήταν εκεί για το 69-68 (39'30''). Τόμας και Χίλιαρντ αστόχησαν και η νίκη έμεινε στα χέρια της Μακάμπι.

Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ: Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου η Μπάγερν σημείωσε 16 πόντους, ενώ σε όλη τη δεύτερη περίοδο είχε 14! Από το -17 (37-20, 15’) έφτασε ως το + 8 (50-58, 29’). Οι Γερμανοί έκαναν ένα 16-2 στα πρώτα 4’45’’ του δευτέρου ημιχρόνου. H Mακάμπι επέτρεψε μόλις 10 πόντους στην Μπάγερν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο ΣΟΟΥΜΑΝ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν είναι αυτός που έκλεψε την παράσταση στο Ισραήλ. Έδειξε όχι μία, αλλά δύο φορές μέσα στον αγώνα πως μπορεί να "κουβαλήσει" μια ομάδα στην πλάτη του, φτάνοντας να ισοφαρίσει το ατομικό του ρεκόρ πόντων (28π.).

Διαιτητές: Λαμόνικα, Χιμένεθ, Καρντούμ

Δεκάλεπτα: 25-18, 40-32, 54-58, 69-68