16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μακάμπι-Εφές 78-92: Τη «σκότωσε» με δεύτερες επιθέσεις (pic, vids)

Με δύο νίκες έβγαλε την τέταρτη διαβολοβδομάδα η Εφές. Μετά την προχθεσινή επί της Μπασκόνια, πέρασε από το Τελ Αβίβ επικρατώντας της Μακάμπι με 92-78. Έτσι έβαλε από κάτω την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και βάζει πλώρη για τα πλέι οφ αφού ανέβηκε στο 8-8. Καθοριστική για την έκβαση του αγώνα ήταν η αποτελεσματικότητα των πρωταθλητών Ευρώπης στα επιθετικά ριμπάουντ αφού βρήκαν διπλάσιο σκορ με αυτόν τον τρόπο από τους Ισραηλινούς (15-7).

Η Μακάμπι από την άλλη πλευρά συνεχίζει τον κατήφορο της μετά τη νίκη επί της Μονακό στις 17 Νοεμβρίου, αφού από τότε μετράει έξι σερί ήττες που την ανάγκασαν να υποχωρήσει στο 7-9. Η χρονιά όμως θα κλείσει με δύο εκτός έδρας ματς με τη Ζενίτ και τη Μονακό που θα κρίνουν τον τρόπο με τον οποίο θα κλείσει τον πρώτο γύρο.

Μετά το αρχικό 11-6 με πέντε πόντους του Ουίλμπεκιν, η Εφές ισορρόπησε γρήγορα όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με επτά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 27-20. Όπως δείχνει και το σκορ, οι Τούρκοι είχαν σοβαρές αδυναμίες στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι εκτελώντας σχεδόν αψεγάδιαστα με 7/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Η Εφές έκανε στη δεύτερη περίοδο ένα από τα γνωστά ξεσπάσματα της σημειώνοντας συνολικά 30 πόντους και ανατρέποντας τα δεδομένα που διαμόρφωσε η πρώτη αφού προηγήθηκε με 50-47. Το κατάφερε βάζοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και σκοράροντας με μεγάλη αποτελεσματικότητα στα δίποντα. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τιμπορ Πλέις με 13 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής ενώ άλλους 12 είχε ο Λάρκιν.

Αν και ο Ζίζιτς έκανε εξαιρετική δουλειά κοντά στο καλάθι, η Μακάμπι δυσκολευόταν στην επίθεση της και έτσι στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου είχε μόνο 10 πόντους, γεγονός που επέτρεψε στην Εφές να συνεχίσει να έχει τον έλεγχο (57-64). Στο τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν μπροστά με 70-63.

Η Μακάμπι έκανε μία προσπάθεια να πλησιάσει μειώνοντας στους τέσσερις (71-75 στο 35’) αλλά η απάντηση της Εφές ήταν πειστική και καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Έκανε ένα σερί 9-0, ξέφυγε με 13 στα 2,5 λεπτά από το τέλος και «αγκάλιασε» τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο όχι και τόσο παλιός αλλά σίγουρα καλός Σέιν Λάρκιν εμφανίστηκε στο Τελ Αβίβ. Ο Αμερικανός έκανε τρομερή εμφάνιση με 26 πόντους, 6/7 τρίποντα, έξι ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πέραν της σημαντικής διαφοράς πόντων από επιθετικά ριμπάουντ, η Εφές «έχτισε» τη νίκη της στην αποτελεσματικότητα της από το τρίποντο. Οι Τούρκοι εκτέλεσαν με 40,6% ενώ οι Ισραηλινοί μόλις με 26,1%.

Photo Credits: Euroleague