17 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μαγικός Διαγόρας διέσυρε την Λάρισα

Φέρτε μας τον ΠΑΟΚ...

Στην μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας του έφτασε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος μετά τον Πανιώνιο απέκλεισε δια περιπάτου και μια ακόμη ομάδα της Basket League, σκορπίζοντας την Λάρισα με το επιβλητικό 95-75, και περιμένοντας στην προημιτελική φάση τον ΠΑΟΚ.

Στον αντίποδα η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά εμφάνισε πολύ κακή εικόνα, σκορπίζοντας την απογοήτευση, και δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι δεν σεβάστηκε ούτε τον ίδιο της τον εαυτό, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα στο +28 (95-68) και τον Νάσο Χούμπαυλη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας τους, και έτσι ουσιαστικά να αποφεύγεται και διαφαινόμενη κατοστάρα.

Για τον Διαγόρα, που είχε 13/30 τρίποντα, κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (35-29) και των ασίστ (25-16), ο τρομερός Νίκος Λιακόπουλος είχε 22 πόντους (8/10 διπ., 1/2 τριπ., 7 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γιώργος Γκιουζέλης με 19 πόντους (5/7 τριπ.). Για τους Θεσσαλούς πάλεψαν μόνοι οι Νταρνέλ Χάρις με 27 πόντους (8/15 τριπ.) και Νώντας Παπαντωνίου με 25 πόντους (5/8 τριπ., 6 ασίστ). Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι είχαν 16/37 τρίποντα, επιχειρώντας περισσότερα σουτ έξω από τα 6,75 πάρα μέσα από αυτό (10/27 δίποντα).

Με μεγαλύτερη διάθεση μπήκε ο Διαγόρας στο παιχνίδι, και έτσι με 6 συνεχόμενους πόντους του Καράμπουλα προηγήθηκε με 20-10 στο 9', ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, με τον Καράμπουλα να γίνεται δημιουργός, και τον Πετροδημόπουλο να γράφει το 25-13. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένα φεστιβάλ επιθετικού παιχνιδιού, και δε έξω από τα 6,75. Ο Διαγόρας με τρίποντο του Κουκά έφτασε την διαφορά και στο +20 (35-15) στο 13', με τους Θεσσαλούς να σκοράρουν μόνο από μακρινή απόσταση, έχοντας συνολικά 10/18 τρίποντα (μόλις 4 εύστοχα δίποντα) και τον Παπαντωνίου να έχει 5/6 (18 π.). Ωστόσο και οι γηπεδούχοι συμμετείχαν και με το παραπάνω, έχοντας 8/16 τρίποντα, και κλείνοντας το ημίχρονο στο 55-39 με μακρινό σουτ του Καρασταμάτη.

Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν με τον εκπληκτικό Χάρις να μπούνε ξανά στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μια φορά σε μονοψήφιο (56-47) και δυο ορές στους -10. Έτσι, με το σκορ στο 68-58, οι γηπεδούχοι δεν θέλησαν να αφήσουν περιθώρια και με ένα επιμέρους σκορ 25-1, έφτασαν την διαφορά στο +24 (83-59), με τον Βαβάτσικο απλά να κλείνει την τρίτη περίοδο (83-61). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ζητούμενο ήταν το που θα καθίσει η διαφορά, και αν ο Διαγόρας θα περνούσε τους 100 πόντους, με το την μεγαλύτερη τιμή να φτάνει στο +27 (95-68) στο 37', σημείο που ο Νάσος Χούμπαυλης απέσυρε την βασική του πεντάδα, δίνοντας ευκαιρία σε όλους του τους παίκτες να αγωνιστούν, και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 95-75.

Οι αριθμοί : Δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης η στατιστική της συγκεκριμένης αναμέτρησης, με τον Διαγόρα να υπερτερεί σε όλους τους τομείς και να έχει σταθερά 50% στο τρίποντα, ρίχνοντας το ποσοστό του στο 43,3% στο τέλος (13/30). Κυραρχία και σε ριμπάουντ (35-29) και στις ασίστ (25-16), ενώ τα 9 μόνο λάθη μοιάζουν λίγα για μια τέτοια αναμέτρηση.

Το πρόσωπο : Ο Νίκος Λιακόπουλος δείχνει να είναι ασταμάτητος την φετινή σεζόν, και έτσι όχι μόνο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (3/4 βολές, 8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 7 ασίστ, μόλις 1 λάθος και 26 βαθμούς αξιολόγησης, αλλά δεν βρήκε ποτέ αντίπαλο που θα μπορούσε να τον περιορίσει.

Τα δεκάλεπτα : 25-13, 55-39, 83-61, 95-75

Διαιτητές : Παναγιώτου-Μαλαμάς-Τσιμπούρης