19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Μέτρησε η ψυχραιμία των Ουκρανών

Διατηρώντας την ψυχραιμία της, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Ουκρανία έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας επικρατώντας με 75-68 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 του Ευρωμπάσκετ Νέων, στέλνοντας την αντίπαλό της στο τελευταίο γκρουπ διαβάθμισης (θέσεις 13-16).  Στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΤΕΙ Κρήτης «Μάρκος Καραναστάσης» έγινε ένα εξαιρετικό ντέρμπι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, αλλά οι  Ουκρανοί με πρωταγωνιστές τους Παβλόφ (18π.) και Μιχάιλιουκ (17π.) έφτασαν στη νίκη.

Η Ουκρανία προηγήθηκε με 40-27 στο ημίχρονο, αλλά οι Τσέχοι έφτασαν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι ακόμα και 3'13'' πριν το φινάλε (68-68). Εκεί όμως οι Ουκρανοί με εξαιρετική άμυνα δεν δέχτηκαν άλλο πόντο μέχρι το τέλος και δείχνοντας ψυχραιμία στις βολές πέτυχαν ένα σερί 7-0 φτάνοντας στη νίκη.