24.7 C

Μέρες πρωταθλήματος!

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 106-69 τον καταδικασμένο σε υποβιβασμό Κολοσσό στη Ρόδο και μετά την απόφαση του Παναθηναϊκού να μην κατέβει να αγωνιστεί στον αγώνα με την Κύμη, τερματίζει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Basket League για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2001-02. Τη χρονιά δηλαδή που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για τελευταία φορά μέχρι σήμερα! Η ΑΕΚ, η οποία θα έχει το πλεονέκτημα έδρας σε όλες τις σειρές των πλέι οφ, έκανε μια καλή προπόνηση και ο Λούκα Μπάνκι έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεοαποκτηθέντες Γιορκ και Εμπάκουε, που πήγαν καλά.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα κυρίως χάρη στον οίστρο του Λαρεντζάκη, που ξεκίνησε ζεστός και έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά. Στην άμυνα είχε κάποια προβλήματα μέσα στη ρακέτα, όπου ο Χάντερ έδειχνε πως δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Μαυροειδή, ενώ ήταν ευάλωτη και στις διεισδύσεις, παρ' όλα αυτά με την επίθεση να λειτουργεί καλά, διατηρούσε το προβάδισμα, ακόμα κι όταν ο Κολοσσός έδειχνε να πλησιάζει.

Ο Γκέιμπ Γιορκ ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος της πρώτης περιόδου φανέρωσε το... φονικό του ένστικτο από την περιφέρεια, δίνοντας παράλληλα για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (24-14).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Ένωση προηγούμενη με 26-19 και στο δεύτερο ο αγώνας συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες μεταπτώσεις. Ο Λούκα Μπάνκι άλλαζε συνεχώς παίκτες και σχήματα, καθώς ήταν φανερό πως αντιμετώπιζε τον αγώνα ως φιλικό προετοιμασίας, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Εμπάκουε, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός πάλευε φιλότιμα και σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε τάση να παρατήσει το παιχνίδι. Στο 19' η ΑΕΚ προηγήθηκε με 49-35, καθώς ο Σαντ Ρος βοήθησε κι αυτός επιθετικά τον Λαρεντζάκη, ενώ το ημίχρονο έληξε με 51-40, καθώς ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στο τέλος.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της, κατάφερε να ανοίξει περισσότερο το ρυθμό και να ξεφύγει. Ο Θίοντορ ανέβασε την απόδοσή του, ο Τζέιμς παίζοντας σε θέση "4" δίπλα στον Εμπάκουε έδωσε πολλές λύσεις και στο 25' η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (67-47) και ο Κολοσσός... κατέρρευσε. Δεν μπορούσε πια να μπει μέσα στη ρακέτα της Ένωσης, άρχισε να σουτάρει άστοχα από την περιφέρεια κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τρέξει ακόμα περισσότερο στον αιφνιδιασμό και να... εξαφανιστεί.

Με τον Θίοντορ να... οργιάζει, τους Τζέιμς, Λαρεντζάκη να κάνουν τα δικά τους και με τον Εμπάκουε να μπαίνει κι αυτός στην εξίσωση του επιθετικού παιχνιδιού η Ένωση προηγήθηκε με 87-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο 36-10!

Το παιχνίδι τελείωσε σε εκείνο το σημείο, αφού ο Κολοσσός δεν είχε ούτε τις δυνάμεις ούτε τις δυνατότητες να διεκδικήσει την ανατροπή. Ο Μπάνκι άδειασε όλο τον πάγκο του και η ΑΕΚ, αφού έφτασε τους 100 πόντους στο 36' με καλάθι του Τσαλμπούρη, πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με .

Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Η ΑΕΚ περιμένει πολλά από τον Τζόρνταν Θίοντορ και αυτός με την εμφάνισή του έδειξε πως βρίσκεται στο σωστό δρόμο μετά τον τραυματισμό του και ενόψει πλέι οφ. Ήταν σπουδαίος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ειδική μνεία και στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που ήταν όλα τα λεφτά στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ σούταρε με 62% εντός παιδιάς και ο Κολοσσός μόλις με 33%.