21.3 C

Μέλι (χ) με κατοστάρα η Φενέρ

Ακάθεκτη προς την κορυφή της Ευρωλίγκας συνεχίζει η Φενέρμπαχτσε, η οποία στην εγχώρια μονομαχία της με την Νταρουσάφακα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, και μετά το 100-79 βρίσκεται στο 7-1 έπειτα από οκτώ αγωνιστικές.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ουσιαστικά δεν πάτησε ποτέ το γκάζι, και έχοντας σε κάθε δεκάλεπτο διαφορετικούς πρωταγωνιστές πήρε μια από τις ευκολότερες φετινές της νίκες. Για τους πρωταθλητές Τουρκίας πρώτος της σκόρερ ήταν ο Μαχμούτογλου (16 π., 3/4 τριπ.), ενώ ακολούθησαν Ντίξον (15 π., 4/5 διπ., 2/4 τριπ.), Λοβέρν (13 π., 6/7 διπ., 7 ριμπ.), Βέσελι (13 π.) και Γκούντουριτς (13 π., 5/5 διπ.). Ο Κώστας Σλούκας δεν χρειάστηκε να σκοράρει ιδιαίτερα έχοντας  5 πόντους και 4 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά. . Η ομάδα του Αχμέτ Τσακί  από την πλευρά της προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις, αλλά η διαφορά ποιότητας δεν της επέτρεψε να έχει περαιτέρω διεκδικήσεις, αφήνοντας στην στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-7. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Έρικ (17 π., 5/7 διπ.) και Μακόλουμ (16 π., 6/10 διπ., 7 ασίστ).

Το παιχνίδι

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε στην βασική πεντάδα τον Έρικ Γκριν θέλοντας να του δώσει ρυθμό, και βάζοντας τον δίπλα στον Ντίξον, ο οποίος ανέλαβε το κουμάντο της Φενέρ. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα είχαν τον ρόλο του απόλυτου αφεντικού, φτάνοντας στο 7-0, για να πετύχει το πρώτο της καλάθι η Νταρουσάφακα με τον Έβανς στο 7'02'' (7-3). Μια μικρή αναλαμπή έφερε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 11-7 (6'), αλλά με τον Ντίξον να έχει κέφια (9 π., 3/4 διπ., 1/1 τριπ.) και τον Βέσελι να μπαίνει ορεξάτος η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +15 (25-10), τρέχοντας στα τελευταία 3 λεπτά ένα 12-0.

Ο Ζότς ήταν φανερό ότι ήθελε να ανοίξει το ροτέισιον, και με τον Μαχμούτογλου απόλυτο πρωταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο (13 π., 2/2 διπ., 2/3 τριπ. ) κρατούσε την διαφορά σταθερά πάνω από το +10, με αυτή να αγγίζει αρκετές φορές και το +15 (36-21). Ο ρυθμός άνοιξε, και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 46-37, με προσπάθεια του Μακόλουμ, βρίσκοντας την Νταροσάφακα να έχει σκοράρει 27 πόντους. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Σλούκας (7 λεπτά), Μέλι (5 λεπτά) και Ντατόμε (5 λεπτά) είχαν μαζί 5 πόντους, παίρνοντας ουσιαστικά τυπική συμμετοχή.

Ουσιαστικά στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος, και παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Νταρουσάφακα να επανέλθει στα πράγματα της αναμέτρησης, η Φενέρ είχε πάντα τις απαντήσεις,με τους Βέσελι και Λοβέρν να κυριαρχούν. Ο Πέινερς με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 50-45 στο 24', με τον Μακόλουμ να χάνει την ευκαιρία στην επόμενη φάση να μειώσει στους -4, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Φενέρ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (68-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ντίξον ήταν αρκετό ώστε η διαφορά να ανέβει με συνοπτικές διαδικασίες στο +18 (74-56), και παρά την όποια προσπάθεια των φιλοξενούμενων που μείωσαν ως τους -9 (77-68), η Φενέρ έφτασε στην κατοστάρα με καλάθι του Γκούντουριτς (100-79).

Πλειάδα επιλογών

Δεν υπάρχουν και πολλά να αναλύσει κάποιος αναφορικά με τους παίκτες κλειδιά, με την Φενέρ να έχει σε κάθε δεκάλεπτο άλλο πρωταγωνιστική, έχοντας πλειάδα επιλογών, και να ξεκουράζει συνάμα και βασικούς της παίκτες. Αν πρέπει να σταθούμε κάπου, αυτοί οι είναι οι Μπόμπι Ντίξον (15 π., 4/5 διπ., 2/4 τριπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.) και Μελίχ Μαχμούτογλου (16 π. 2/2 διπ., 3/4 τριπ.) οι οποίοι συνετέλεσαν στο να ανοίξει η διαφορά.