18.1 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Μάχη ως το φινάλε η Ούνιξ με κορυφαίο Λάσμε (pics, vids)

Μάχη ως το φινάλε έγινε ανάμεσα στην Αβτοντόρ και την Ούνιξ Καζάν στο Σάρατοφ με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να παίρνει την εκτός έδρας νίκη χάρη σε ένα εύστοχο σουτ του Τρέντον Λόκετ που διαμόρφωσε το 78-80, ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Αλλά ο Στεφάν Λάσμε δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου, έχοντας 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 ασίστ.

Η Ούνιξ μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα (5-11, 3’37’’), αλλά στο σημείο αυτό η δυναμική του αγώνα άρχισε να αλλάζει για να φτάσου οι γηπεδούχοι στο 25-18 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και να στο +13 (47-34), δύο λεπτά πριν την συμπλήρως του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά ανέβηκε και στο +15 (56-41, 20’56’’), αλλά η Ούνιξ άρχισε να ξαναβρίσκει σταδιακά το ρυθμό της στην άμυνα και μαζί το δρόμο προς το καλάθι. Μείωσε (58-52, 25’14’’), οι δύο ομάδες συμβάδιζαν το τελευταίο πεντάλεπτο με τον Λόκετ να λύνει τον γόρδιο δεσμό.

Ο Κότι Κλαρκ σημείωσε 22 πόντους για την Αβτοντόρ, ο Μπρέιντεν Φρέιζιερ πρόσθεσε 19 και ακολούθησαν ο ΜαΚίσιτς (10), ο Χάμερ (14), ενώ ο Τζάστιν Ρόμπινσον μοίρασε 10 τελικές πάσες. Για την Ούνιξ του Πρίφτη, πίσω από τον Λάσμε στην λίστα των σκόρερ βρέθηκαν οι Κολόμ (16π, 7 α), Λόκετς (12), Ετζίμ (10).

Στον άλλον αγώνα της ημέρας στην Βαλτική Λίγκα έγινε κάτι ανάλογο, αφού η Νίζνι επικράτησε 82-80 της Πάρμα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +11 έξι λεπτά πριν τη λήξη (63-74), αλλά η Πάρμα μείωσε στον έναν πόντο με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της αναμέτρησης (76-77) και ξανά 6’’ πριν το τέλος (79-80).

Δύο βολές από τον Ιβάν Στρέμπκοφ διαμόρφωσαν το 79-82, ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ ευστόχησε στην πρώτη ελεύθερη βολή (80-82), αστόχησε στην δεύτερη και στη συνέχεια και στο τρίποντο που επιχείρησε με το άκουσμα της κόρνας.