16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μάχη με νικήτρια την Μπούργος (vids)

Χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής στο Μπούργος. Τελικά η γηπεδούχος Σαν Πάμπλο τα κατάφερε με το μαχητικό πνεύμα που τη διακρίνει να "γυρίσει" το παιχνίδι, να το οδηγήσει στο έξτρα πεντάλεπτο κα να πάρει τη νίκη από την Ουνικάχα Μάλαγα με το τελικό 95-83 για την 18η αγωνιστική της Liga Endesa.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει στα τέλη της τρίτης περιόδου να φτάσουν ως το +12 (46-58, 28'). Η Σαν Πάμπλο Μπούργος έχει αποδείξει ξανά και ξανά πως δεν τα παρατάει ποτέ, όπως έκανε και η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα όταν προπονητής της ήταν ο Ζοάν Πενιαρόγια. Αυτή τη φορά οδήγησε σταθερά την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Ο Μπενίτε έγραψε το 72-70 (36'20'') και λίγο αργότερα το 77-72 (37'25'').

Η Μάλαγα επέστρεψε για το 77-77 με τον Μπριθουέλα, ο Γκερέρο ισοφάρισε σε 79-79 με 24'' στο ρολόι, ο Μπενίτε αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί μετά το 80-81 στο πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, έκαναν ένα 15-2 και έφτασαν στη νίκη. Το επιμέρους σκορ σε αυτό το έξτρα πεντάλεπτο ήταν 16-4!

O Κράβιτς είχε 20 πόντους και έξι ριμπάουντ για τους γηπεδούχους και ακολούθησαν στους σκόρερ οι Κουκ (15, 5α), Μπενίτε (15), ΜακΦάντεν (14), ενώ ο Άλεξ Ρένφρο είχε 10 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Για την Μάλαγα ο Γκερέρο είχε 16 πόντους και από 14 σημείωσαν Φερνάντεθ και Μπριθουέλα.

Στην κατάταξη προηγούνται η Ρεάλ Μαδρίτης (15-1), η Ιμπεροστάρ Τενερίφη (14-3), η Μπαρτσελόνα (13-3) και η Μπασκόνια (13-4). Η Σαν Πάμπλο Μπούργος ακολουθεί με 12-5 και η Ουνικάχα Μάλαγα βρίσκεται στην όγδοη θέση με 9-8.