15.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Λύτρωση με… την κόρνα για τη Χίκμι

Ενα φόλοου του Αντονι Γκιλ ταυτόχρονα που έστειλε τη μπάλα στο καλάθι της Μάλαγας την ώρα που ακουγόταν η κόρνα της λήξης, έδωσε στη Χίμκι μια ανέλπιστη νίκη με 68-66 σε ένα ματς που κυνηγούσε συνέχεια τον καλύτερο αντίπαλο και... σώθηκε από θαύμα πανηγυρίζοντας την 12η νίκη της.

Η Μάλαγα κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, αφοπλίζοντας όλους τους αντιπάλους πλην Σβεντ. Από έναν παίκτη δύσκολα χάνεις κι έτσι το 9-11 του δεκαλέπτου, με τη Χίμκι να έχει πάρει πόντους μόνο από τον ηγέτη της, πήγε στο 31-39 στο ημίχρονο αφού οι Ισπανοί είχαν πλουραλισμό και διαφορετικές λύσεις με Μακάλουμ, Σερμαντίνι, Βαζίνσκι να πρωταγωνιστού ανά διαστήματα.

H Mάλγα διατηρούσε την διαφορά και μάλιστα την έκανε και διψήφια στο 26', με το σκορ στο 42-52, απέναντι σε μια Χίμκι που είχε επιδοθεί σε άστοχα και υπο άσχημες προϋποθέσεις τρίποντα και το δεκάλερπτο έληξε με 49-55. Κάπου εκεί ο Μπαρτζώκας έστειλε τους παγκίτες στο παρκέ, αυτοί έβγαλαν πάθος στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση και με τον Χάνεϊκατ μπροστάρη, στο 33'30'' η Χίμκι ισοφάρισε σε 55-55. Η Μάλαγα, όμως, παρέμενε πιο ψύχραιμη και στο 37' είχε πάρει και πάλι προβάδισμα με 63-57.

Η Χίμκι είχε κουράγιο και στα 40'' ρπιν τη λήξη ισοφάρισε σε 66-66. Αστοχο τρίποντο του Βαζίνσκι, άστοχο τρίποντο του Σβεντ στα 4'', αλλά φόλοου νίκης με τη λήξη του Γκιλ!

ΗΡΩΑΣ: Πολύ εύκολη... δουλειά για τον Αντονι Γκιλ η ανάδειξή του σε ήρωα της αναμέτρησης, από την στιγμή που το χέρι του έσπρωξε τη μπάλα στο καλάθι της Μάλαγα με τη λήξη και χάρισε τη νίκη στη Χίμκι.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 5/33 τρίποντα είναι χαρακτηριστικό της μονοδιάστατης και αναποτελεσματικής επίθεσης της Χίμκι, που κρατήθηκε όμως με την σαφή της υπεροπλία στα ριμπάουντ, 41-28 και πήρε τη νίκη με το καλάθι του Γκιλ.