21.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Λύγισαν οι Νεανίδες και κινδυνεύουν με υποβιβασμό

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε με 80-65 από την Βοσνία Ερζεγοβίνη και πλέον καλείται να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Β’ Κατηγορία, παλεύοντας για την 13η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο από το ξεκίνημα, με τις παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη να έχουν προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο (38-36). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 18 πόντους.

Ωστόσο οι Νεανίδες υπέστησαν "μπλακ-άουτ" στην τέταρτη περίοδο, όπου οι Βόσνιες έφτασαν το επιμέρους σκορ στο 26-9, κλειδώνοντας την νίκη. Για τις νικήτριες η Βίσκοβιτς είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ 17 πόντους πρόσθεσε η Μίτριτς. Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα η Έλενα Τσινέκε είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-36, 56-54, 65-80

Ελλάδα (Καφαντάρη): Κοντογεώργου 1, Τσινέκε Ε. 26(2), Τζανετάτου 10(2),Μυλωνάκη 5, Αναστασοπούλου, Τσινέκε Κ. 7(1), Παναγιωτοπούλου 5, Κούκη 6, Χατζηβασιλείου, Πράπα 2, Τσιχλάκη, Στούπα 3.

Βοσνία & Ερζεγοβίνη (Λόγο): Μίτριτς 17(1), Βίσκοβιτς 19(2), Γκλότιτς, Αζίνοβιτς 15(3), Ζούμπακ, Χέλιτς 10, Κράκιτς 11, Πέριτς 2, Ντομούζιν 6.