16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Χίμκι 89-80:Νταμπλ-Νταμπλ ο Γκός (pic+vids)

Σημαντική νίκη πήρε η Λοκομοτίβ Κουμπάν απέναντι στην Χίμκι κάνοντας το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά στα playoff της VTB League. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με έναν μαγικό Γκός έφυγαν με την νίκη με σκορ 89-80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν προσηλωμένες στον στόχο με την Λοκομοτίβ να αποκτά ένα ισχνό προβάδισμα 22-17. Παρολαυτα πριν την λήξη του ημιχρόνου η Χίμκι που είχε στην διάθεση της τον Σβέντ κατάφερε να χτίσει μια διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με διψήφιο υπέρ της προβάδισμα με 36-47. Για τους γηπεδούχους όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια ξεχωριστή υπόθεση, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να «κλείσουν» την διαφορά της Χίμκι 67-67, ενώ στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο κατόρθωσαν να τρέξουν ένα σερί και να αναδειχθούν νικητές.

Πρώτος σκόρερ της Λοκομοτίβ ήταν ο Κουζμίνσκας με 23 πόντους, ενώ ξεχώρισε ο φανταστικός Γκός που σημείωσε Ντάμπλ-Ντάμπλ με 20 πόντους και 11 ασσίστ. Για την Χίμκι ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ και Σβέντ, αμφότεροι με 19 πόντους, ενώ ο Ρώσος μοίρασε και 11 ασσίστ. Η Λοκομοτίβ με αυτό τον τρόπο πήρε προβάδισμα στην σειρά κάνοντας το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 36-47, 67-67, 89-80