17.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

«Λερναία Ύδρα» η Βαλένθια, νίκησε την Ανδόρα

Αν και η τελική διαφορά των 15 πόντων ενδεχομένως να αδικεί την Ανδόρα, η Βαλένθια έφτασε δίκαια στην επικράτηση στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της ACB, επικρατώντας με 91-76.

Η ομάδα του Πονσαρνάου τα χρειάστηκε για 30 περίπου λεπτά (21-13 στο 10', 39-36 στο ημίχρονο και 66-63 στο 30') όμως κατάφερε μέσα από την άμυνα (δέχτηκε 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο) και την επιθετική πολυφωνία της, να φτάσει στη νίκη. Είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς που είχε 13 πόντους με 7/8 βολές, 2/2 τρίποντα, πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πέραν του πρώην φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε, 14 είχε ο Χέρνανσον με 5/7 σουτ, 12 ο Βαν Ρόσομ με 4/7 σουτ, 13 ο Πρέπελιτς με 3/8 τρίποντα και 12 ο Τόμπι με 5/7 σουτ εντός παιδιάς. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Πέρεζ με 18 πόντους και εννιά ριμπάουντ, έξι εκ των οποίων μάζεψε στην επίθεση. Ακόμη ο Σένγκλιν είχε 10 πόντους.