21.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ : Τροπαιούχος η Μεγαρίδα (pics)

Το πρώτο της κύπελλο στην θεσμό της ΕΣΚΑΝΑ κατέκτησε η Μεγαρίδα, η οποία σε ένα μέτριο ποιοτικά τελικό, επικράτησε του Πορφύρα με 69-58, χάρη στην άμυνα της, και την εξαιρετική εμφάνιση του Μαλούκου.

Την περσινή σεζόν της ανόδου, η ΝΕΜ του Γιώργου Μάνταλου ηττήθηκε στον τελικό από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στη Νέα Πέραμο, αλλά τη τρέχουσα σεζόν, αυτή της καταξίωσης, εκτός από την εκπληκτική πορεία που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, έφτασε στο τρόπαιο στο παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο «Σοφία Μπεφόν», κερδίζοντας τον εξαιρετικό Πορφύρα, ο οποίος προδόθηκε από το μακρινό του σουτ, πετυχαίνοντας μόλις ένα σου εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο, με τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 9'41'', και δεν μπόρεσε να κατακτήσει το τρίτο του τρόπαιο.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν ένα παιχνίδι όπου καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά άνω των 4 πόντων, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 18-20 για τον Πορφύρα, και το ημίχρονο στο 36-36 με καλάθι του Ζακυνθινού. Στην τρίτη περίοδο έλαβε δράση ο Μαλούκος, ο οποίος πήρε το σκορ από το 39-36, φτάνοντας το στο 47-38 στο 23', πριν αντιδράσει η ομάδα του Γιώργου Λειβάδη και με την τριάδα των Σκάνδαλου, Γιαννόπουλου και Φωτόπουλου να μειώσει με 52-51.

Μάλιστα στο 9'41'' με τρίποντο του Γιαννόπουλου προσπέρασε με 52-54, με τον Ζακυνθινό, τον άνθρωπο των μεγάλων παιχνιδιών να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια. Έτσι, έκοψε τον Σκάνδαλο που έφευγε μόνος του στον αιφνιδιασμό, και στην επόμενη φάση με μακρινό τζαμπ σουτ και κερδισμένη βολή έγραψε το 55-54, ενώ μετά από δικό του κλέψιμο ο Σπυρόπουλος με λει απ διαμόρφωσε το 61-54 στο 36'. Ο Σκάνδαλος σκόραρε μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά και με βολές μείωσε για τον Πορφύρα σε 61-56, για να λάβει δράση και πάλι ο Μαλούκος και με έξι προσωπικούς πόντους να φέρει την διαφορά στο 67-58 στα 55'', με τον Σπυρόπουλο απλά να κλείνει το σκορ στο 69-58 στα 24''.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ -ΠΟΡΦΥΡΑΣ 69-58
Διαιτητές : Καραβίτης , Δελαγραμμάτικας, Βλάσης
Δεκάλεπτα : 18-20, 36-36, 52-51, 69-58
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Υφαντής):  Πέτρουλας 2, Κοντόπουλος 1, Σπυρόπουλος 12(1) , Ζακυνθινός 9, Μπαλάφας 8, Αβραμίδης 4, Βούρτσης 12, Μαλούκος 20, Θέος 1, Μπίμπας
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης) : Οικονόμου , Γουρδομιχάλης , Γιαννόπουλος 18(2), Παπαδάκης 4, Φωτόπουλος 13(1) , Καλαμαράς 6(1) , Καπατσούλιας , Σκάνδαλος 15 (2)