22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας (3η Αγ. – Α’ Φάση) : Ο Αμύντας «έπνιξε» τον Κόροιβο στη Πυρκάλ (vid)

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, και με άμυνα για σεμινάριο ο Αμύντας επικράτησε του Κοροίβου Αμαλιάδας στο κλειστό της «Πυρκάλ» με 66-58 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Α2, περιμένωντας το νικητή της αναμέτρησης του Αμαρουσίου με την Καρδίτσα.

Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη δέχθηκε μόλις 19 πόντους στο δεύτερο εικοσάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους στο ίδιο διάστημα να έχουν 0/12 τρίποντα, και έτσι προκρίθηκε στην 4η αγωνιστική της Α' Φάσης του θεσμού.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, και έχοντας 6/8 τρίποντα στο τελευταίο επτάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν και με 29-37, έχοντας ως κορυφαιο τον Νίκο Παπαρέγκα, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα στο συγκεκριμένα διάστημα. Με τον Παναγιώτη Βύρλα (12 π., 5/5 διπ) με 10 πόντους να κρατάει τον Αμύντα, το ημίχρονο έκλεισε με 31-37, με το δεύτερο μισό να ανήκει στους γηπεδούχους.

Με εξαιρετική αμυντική τακτική οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +11 (60-49) στο 34' και πήραν άνετα τη νίκη στα τελευταία λεπτά.  Συνολικά ο Ορέστης Μπέλη είχε 14 πόντους (4/5 διπ., 1/3 τριπ., 5 ριμπ.), με τον Αντριάνο Τοπάλι να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, έχοντας 12 πόντους (3/4 διπ., 2/2 τριπ.) αλλά και 10 ασίστ. Ο Νίκος Παπαρέγκας είχε 21 πόντους για τον Κόροιβο (3/6 διπ., 4/10 τριπ., 5 ριμπ.), με τον Βένο Μαστόρο να ακολουθεί με 10 πόντους (2/5 τριπ.), με όλους να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 66-58
Διαιτητές: Μαλαμάς-Χριστινάκης-Κοντίλης
Δεκάλεπτα: 18-14, 31-37, 50-47, 66-58
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 6 (2), Τοπάλι 10 (2), Σιούντρης 4, Γκρέκας 8 (2), Βαρδιάνος 2, Κουκουνιάς, Γιούση, Γκάτζο 10 (2), Μπέλη 14 (1), Βύρλας 12.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 21 (4), Μίτροβιτς 6, Ναούμης, Κατσαβόπουλος 3 (1), Κάππος 2, Μιχαλούτσος 3, Μαστόρος 10 (2), Γκαβασιάδης 4, Νάνος, Τάταρης 9 (1).