17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

«Κόλλησε» στο Μιλάνο η πρωτοπόρος (pics)

Την πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος Μπρέσια σταμάτησε η Αρμάνι Μιλάνο, κερδίζοντάς την με 74-71, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Σπουδαίο ματς έγινε στο «Mediolanum Forum», με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα οι δύο αντίπαλοι να κινηθούν πόντο πόντο στην τέταρτη περίοδο και ο νικητής να κριθεί στις λεπτομέρειες… Ο Πασκόλο ήταν εκείνος που έβαλε σε θέση οδηγού τους Μιλανέζους στο 39’ (70-69), ο Λάντρι αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο και ο Γκάουντλοκ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους «σφράγισε» την επικράτηση (74-69). Ο Λάντρι, ύστερα από ασίστ του Μος, απλώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που ανέβηκαν στο 9-3, αναδείχθηκε ο Θίοντορ με 19π.,μ ενώ ο Γκάουντλοκ είχε 13π. και ο Γκουντάιτις 12π. και εφτά ριμπάουντ. Η Μπρέσια έμεινε στο 10-2, με το Λάντρι να τελειώνει με 15π. και το Μουρ να έχει 13π., πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 22-16, 45-35, 60-62, 74-71.