31.4 C
Κυριακή, 30 Ιουνίου, 2024

Κυπελλούχος με 100αρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο με 103-68, κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, κάνοντας παράλληλα το back to back. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπόρεσε να αντισταθεί μόνο στα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και από κει και πέρα ο Ολυμπιακός έδειξε τη δυναμική του, όντας καταιγιστικός. Κορυφαία της αναμέτρησης η Λινέτα Κάιζερ με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ. Από τον Πανιώνιο, που μόνο και μόνο ότι συμμετείχε στον τελικό του Κυπέλλου είναι μεγάλη επιτυχία, κορυφαία ήταν η Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη με 15 πόντους. Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στην άμυνα ζώης του Πανιωνίου, αφού είχε πετύχει μόλις έξι πόντους, όλους στο transition. Η ομάδα της Καπογιάννη πίεσε σε όλο το γήπεδο για να βρει εύκολα καλάθια, με την Καίζερ να οδηγεί την ομάδα της στο σκοράρισμα. Ο Πανιώνιος έκανε πολλά λάθη, έχασε έξι βολές με το 20-12 να είναι το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έδειξε την δυναμική του στο δεύτερο δέκαλεπτο πιέζοντας περισσότερο με αποτέλεσμα να πετύχει πολύ εύκολα καλάθια και να ανοίξει τη διαφορά. Ο Πανιώνιος συνέχισε να είναι πολύ άστοχος στις βολές (11/21 στο πρώτο ημίχρονο) και με τις Κάιζερ και Τζόνσον να είναι ανίκητες στην επίθεση, η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους 53-33, με τη λήξη του ημιχρόνου. Το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακριβώς το ίδιο με τον Πανιώνιο να παίζει ζώνη προσπαθώντας να χαμηλώσει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Η Χατζηνικολάου και η Μάλτση με διαδοχικά τρίποντα έδιναν λύσεις στον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να χάνει βολές. Η διαφορά έφτασε και πάνω από τους 30 πόντους, με την Χίλι να διαμορφώνει το 78-49, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο άργησε να ξεκινήσει 15 λεπτά, αφού στην έξεδρα των οπαδών του Πανιώνιου δημιουργήθηκαν επεισόδια με αποτέλεσμα οι διαιτητές και οι ομάδες να αποσυρθούν στα αποδυτήρια. Το μόνο που είχε απομεινεί στο παιχνίδι ήταν άν οι παίκτριες της Καπογιάννη σημειώσουν, κάτι το οποίο κατάφεραν, με το αποτέλεσμα του τελικού να είναι. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.