23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Κρίμα…

Η Εθνική Εφήβων σε ένα έργο, που είδαμε και κόντρα στην Ισπανία, άρχισε καλύτερα το μικρό τελικό από τη Σλοβενία, αλλά... κατέρρευσε στο φινάλε, γνωρίζοντας την ήττα με 81-57 και χάνοντας την ευκαιρία να πάρει μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου, μένοντας στην αξιέπαινη προσπάθεια που έκανε στο τουρνουά.

Είναι αλήθεια, ότι η Εθνική Εφήβων έκανε μια υπερβατική πορεία στο Ευρωμπάσκετ U18 και αξίζει τα εύσημα, φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18 του Βόλου. Εκεί, όμως, Ισπανία και Σλοβενία έδειξαν στους πιτσιρικάδες του Γιώργου Βλασσόπουλου, ότι... έχουν δρόμο να διανύσουν μέχρι να γίνουν κανονικοί επαγγελματίες, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος ο ομοσπονδιακός τεχνικός, με τη δεύτερη να μας «συντρίβει» με 81-57.

Για 30 λεπτά η «γαλανόλευκη» έμοιαζε ικανή να πάρει το αποτέλεσμα και το χάλκινο μετάλλιο στο μικρό τελικό, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο... παραδόθηκε στην αντίπαλό της και απώλεσε την ευκαιρία. Η τριάδα των Γκρέγκορ Γκλας (20 π.), Μάι Ντούσανιτς (17 π., 12 ρ.) και Ροκ Νέμανιτς (17 π.) μας «καθάρισε», με τους 14 πόντους με 13 ριμπάουντ του Νίκου Ρογκαβόπουλου να μην φτάνουν.

Η άμυνά μας και οι συνεργασίες Καράμπελα-Κάδρα έκαναν στο πρώτο τρίλεπτο, για να προηγηθούμε με 9-2, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, παρά την «αφύπνιση» των Σλοβένων, που άρχισαν να ευστοχούν από μακριά. Με τον Γκλας ηγέτη πήραν και το προβάδισμα με 15-18 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ρογκαβόπουλος βρήκε ρυθμό κι έδωσε τις λύσεις που ψάχναμε, με ένα λέι απ του Καλόγηρου στη λήξη του ημιχρόνου να «γράφει» το 27-26.

Οι έτεροι Βαλκάνιοι ξεκίνησαν με «πλουραλισμό» επιλογών στην τρίτη περίοδο και έφτασαν στο +5 (27-32 στο 23’), κρατώντας τον πρώτο λόγο μέχρι τη λήξη της, με τον Ντούσανιτς να αντιπαρατίθεται στις λύσεις του Σταυρακούκα από μακριά και να διατηρεί σε θέση «οδηγού» την ομάδα του (43-46). Μέσα σε πέντε λεπτά το σκηνικό άλλαξε πλήρως, η Εθνική μας έπαθε «μπλακ άουτ» και οι Σλοβένοι έκαναν... ό,τι ήθελαν, για να φτάσουν μέχρι το +24 (46-70). Το υπόλοιπο του ματς έγινε διαδικαστικό και η ευκαιρία για την 3η θέση χάθηκε.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81