20.3 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Την χορεύει όπως θέλει! (pics)

O Ολυμπιακός παρά τις απουσίες και επιστρατεύοντας ένα σχήμα κοντών για περίπου επτά λεπτά, νίκησε 88-86 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρίσκεται πια στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού έχει το προβάδισμα απέναντι στους Ρώσους.

Τα σουτ τριών πόντων και επιθετικά ο Τζαμέλ ΜακΛίν για τον Ολυμπιακό, οι συνεργασίες και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου μισού στο ΣΕΦ. Σε έναν αγώνα που είχε διακυμάνσεις, αρκετή ένταση και διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές, που αναζητούν τον τρόπο να χτίσουν μια διαφορά που θα τους οδηγούσε στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός δίπλα στον Βασίλη Σπανούλη βρήκε έναν μάλλον απρόσμενο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Κάιλ Ουίλτζερ. Το 6-2 (2’) με το οποίο ξεκίνησε έγινε 6-13 με τον Ροντρίγκεθ σε πρώτο πλάνο και τους «ερυθρόλευκους» να κόβουν τη διαφορά στην μικρότερη τιμή της βρίσκονταν ανοιχτά σουτ από τα 6μ75 (15-16, 6’).

Ο Παπανικολάου είχε μπει στην εξίσωση δυναμικά και αυτός ήταν που έγραψε το 21-20 και μάλιστα με coast to coast με τις πρώτες αλλαγές να έχουν γίνει από τους δύο πάγκους. Ο «Παπ»με... τετράποντο έγραψε το 27-20 (10’10’’), ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 33-26 με τον Ολυμπιακό να μετράει σε αυτό το σημείο 5/7 τρίποντα και 5/14 δίποντα, έχοντας και τον πρώτο λόγο στα ριμπάουντ (11-7). Το δίδυμο Ροντρίγκεθ – Ντε Κολό βοήθησε τους Ρώσους να «ξεκολλήσουν», ενώ ένα coast to coast, αυτή τη φορά από τον Χάινς οδήγησε στο 35-39 (16’) με ένα 13-2 για τους φιλοξενούμενους, που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι (45-48). Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΜακΛιν να σημειώνει 16 πόντους σε 11’51’’ και τον Ροντρίγκεθ να μετράει 18 σε 17’48’’.

O Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -12 (52-64, 27’) με την ΤΣΣΚΑ να σκοράρει σχετικά εύκολα. Ένα ακόμη ξέσπασμα του ΜακΛιν (φτάνοντας στους 25 προσωπικούς πόντους για να γίνει και σύνθημα στην εξέδρα το όνομά του) βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάσουν και πάλι (60-66, 28’50’’). Και ο Σπανούλης μείωσε ακόμη περισσότερο με το τέλος της τρίτης περιόδου (64-68) με τον Ολυμπιακό να παίζει στο τελευταίο λεπτό ουσιαστικά με τρεις φόργουορντ και δύο σούτινγκ γκαρντ (Σπανούλης, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Τόμπσον). Και έτσι μπήκε και στην τέταρτη περίοδο.

Το 66-72 (32’15’’) έγινε 71-72 με τρίποντο του Γιάνις Στέλνιεκς με τον κόσμο να έχει μπει από ώρα δυναμικά στην εξίσωση του παιχνιδιού.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν αυτός που ανέλαβε να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με γκολ φάουλ για το 74-72 (33’36’’) και να μεγαλώσει και τη διαφορά με τρίποντο από τη γωνία (77-72, 34'10'') με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να συνεχίζει με το ίδιο σχήμα και αλλαγές στην άμυνα.

O Ιωάννης Παπαπέτρου χάρισε μία από τις θεαματικότερες φάσεις με ένα κάρφωμα με το ένα χέρι, που είχε και μεγάλη... ουσία (79-72, 35').

Ο Κουρμπανόφ ευστόχησε μετά από ώρα για τους Ρώσους με κάτι που έχει ιδιαίτερη σημασία: Τη μόλις 2η ασίστ στον αγώνα του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ελάχιστα αργότερα ο Παπανικολάου χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ με τον Τζαμέλ ΜακΛιν να επιστρέφει στο παρκέ (81-75, 36'). Μπορεί δημιουργία να μην είχε, αλλά ο Ισπανός γκαρντ συνέχισε να απειλεί, οδηγώντας στο 81-78 (36'40''). Στο 81-79 και με κάτι παραπάνω από 2' στο ρολόι, ο Ολυμπιακός ανανέωσε την επίθεσή του 5 (!) συνεχόμενες φορές, πριν ο Σπανούλης πάρει το φάουλ και πάει στη γραμμή (82-79, 38'10''). Ο Τόμπσον τον ακολούθησε (84-79, 39') και η σκυταλοδρομία συνεχίστηκε με τον Ντε Κολό (84-81, 39'15''). Ο Σπανούλης έκανε την κίνηση σήμα κατατεθέν του πηγαίνοντας ως το καλάθι για το 86-81 με 36'' στο ρολόι, ο Τόμπσον έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά την ΤΣΣΚΑ και ΜακΝιλ κέρδισε το φάουλ στα 21'', έχοντας όμως 0/2. Ο Ντε Κολό εκτέλεσε χωρίς δεύτερη σκέψη από τα 6μ75 (86-84, 39'45'') , στα 10'' οι Ρώσοι έκαναν το φάουλ στον Παπαπέτρου που είχε 1/2 βολές (87-84) και ο Μάντζαρης έκανε με τη σειρά του φάουλ. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πήγε στη γραμμή με 6'' να υπολείπονται, για να διαμορφώσει το 87-86. Το... μπαλάκι πέρασε στα χέρια του Στρέλνιεκς. Είχε 1/2 και διαμόρφωσε το 88-86 που ήταν και το τελικό σκορ!

Οι απουσίες: Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε και πάλι με απουσίες. Αυτή τη φορά στη  λίστα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Και φυσικά ο Δημήτρης Αγραβάνης ο οποίος σήμερα, ανήμερα στα γενέθλιά του, υποβλήθηκε σε επέμβαση στον χιαστό.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Λάτισεβς (Λετονία), Πέρεθ Πιθάρο (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 23-20, 45-48, 64-68,