20.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κολοσσός – Προμηθέας 79-84: Ο πλουραλισμός νίκησε το ντουέτο

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 84-79, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα που ήταν το τέταρτο διαδοχικό, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-5 και με 31 βαθμούς ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη με 7-13 και 27 βαθμούς, «έπιασε» τον Ιωνικό Νικαίας στην έβδομη θέση.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, το πρώτο, ήταν το δεκάλεπτο των σερί. Οι Πατρινοί ξέφυγαν πολύ γρήγορα 9-2, όμως οι αντίπαλοί τους ισοφάρισαν (9-9), για να προηγηθούν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι με 23-14 στο 10'.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν πολύ τους αντιπάλους τους και στο ημίχρονο ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 33-41.

Το τρίτο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να «τρέχει» ένα σερί 7-0 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 15 πόντους (33-48). Ο κόουτς Καντζούρης πήρε τάιμ άουτ κι εφάρμοσε μία ζώνη στη συνέχεια που είχε άμεσα αποτελέσματα. Η ομάδα του πλησίασε στους πέντε (46-51) και στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν πίσω με εννιά (58-67).

Η τελευταία περίοδος είχε χαρακτήρα ντέρμπι με τους Ροδίτες να προσπαθούν και να μπαίνουν στο... κόλπο, ωστόσο το σύνολο του Γιατρά εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία της κοντά στο καλάθι και βρίσκοντας πόντους κυρίως μέσα από τη ρακέτα, διατήρησε το προβάδισμά της και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πατρινούς να επικρατούν με 84-79.

Ο ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΗΡΩΑΣ: Πέντε παίκτες των νικητών σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο εκείνος ο οποίος αποδείχτηκε πιο κομβικός για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ο Ντάνι Αγκμπελίζ. Ο σέντερ της ομάδας της Αχαΐας σε 14 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 14 πόντους και ήταν ασταμάτητος, δίνοντας πολύ σημαντικές λύσεις σε στιγμές που οι συμπαίκτες του είχαν «κολλήσει». Καλή εμφάνιση και από τον Τζεράι Γκραντ με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικός κυρίως στο πρώτο μέρος ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν δύο παίκτες που προσπάθησαν μόνοι τους να νικήσουν τον Προμηθέα. Ο Κερέμ Καντέρ με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μιχάιλο Άντριτς με 24 πόντους και 6/7 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες κυριάρχησαν σε συγκεκριμένους τομείς της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ λιγότερα λάθη από τους αντιπάλους τους (10-18), όμως δεν αποδείχτηκε αρκετό αυτό το νούμερο για να επικρατήσουν. Από την άλλη εν πολλοίς η νίκη κρίθηκε στην υπεροπλία του Προμηθέα στη ρακέτα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πατρινοί σκόραραν 44 πόντους κοντά στο καλάθι, με τους Ροδίτες να πετυχαίνουν ακριβώς τους μισούς (22).