20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Κολοσσός-Περιστέρι 74-65: Κονσέρτο για… δύο «πολυβόλα» (vids)

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε 74-65 το Περιστέρι για την 11η αγωνιστική της Basket League, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ουίλιαμς και Φλόιντ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-3 και φιγουράρει στην πρώτη τετράδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν δεύτερη διαδοχική ήττα με τον Μίλαν Τόμιτς στον πάγκο τους κι «έπεσαν» στο 4-6.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (25-14) από το πρώτο δεκάλεπτο. Η αντίδραση ήρθε από τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-30, δίχως να έχει κριθεί κάτι.

Και το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στους Ροδίτες. Με επιμέρους σκορ 22-14 ξέφυγαν 59-44 κι έδειχναν να «καθαρίζουν» την υπόθεση. Οι Περιστεριώτες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν ακόμα και στους τρεις πόντους (64-61) στην τελευταία περίοδο. Σε αυτό το χρονικό σημείο όμως ο Κολοσσός βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και πήρε τη νίκη με 74-65.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΩΝ «ΠΟΛΥΒΟΛΩΝ»: Ο Κένι Ουίλιαμς και ο Τζόρνταν Φλόιντ πήραν από το... χέρι τον Κολοσσό και τον οδήγησαν στην έβδομη φετινή του νίκη. Αμφότεροι πέτυχαν από 23 πόντους κι οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους μέχρι την τελική επικράτηση. Για τους φιλοξενούμενους ο Έρικ Μακρί πέτυχε 12 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Ροδίτες ήταν εντυπωσιακοί πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και τελείωσαν το παιχνίδι με 13/23 τρίποντα. Παράλληλα πήραν περισσότερους πόντους μετά από επιθετικό ριμπάουντ (11-5), από λάθη των αντιπάλων (22-16) κι από αιφνιδιασμούς (18-10).