20.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Κατοστάρα με… βομβαρδισμό από τα 6μ75 η Ισπανία (pics)

Προβληματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, έκανε περίπατο στο δεύτερο και η Ισπανία πήρε τη νίκη της πρεμιέρας από την Τυνησία στην Γκουανγκζού και στον Γ' Όμιλο με 101-62 , μετρώντας 17/33 (52%) σουτ τριών πόντων!

Άργησε λίγο να το πιστέψει η Τυνησία πως κάτι θα μπορούσε ίσως να κάνει απέναντι στην Ισπανία. Το αρχικό 7-0 (2’) και το 11-4 (5’) που διαμορφώθηκε λίγο αργότερα έδωσαν την εντύπωση πως οι Ισπανοί θα είχαν ένα εύκολο έργο. Η εικόνα όμως άλλαξε όσο τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν. Μεϊρί, Ρολ και Μπεν Ρομντανέ κατάφεραν να οδηγήσουν στο 19-29 (13’10’’). Κάπου εκεί ήταν η σειρά της Ισπανίας να θυμηθεί το δικό της παιχνίδι. Με τον Γιουλ πια στο παρκέ έτρεξε, έβαλε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και έφτασε στο 33-29 (16’) με ένα 14-0.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν αυτά που καθόρισαν τελικά και την έκβαση του παιχνιδιού. Ένα 11-0 οδήγησε στο 53-39 (23’) και ο Γιουλ έβαλε την υπογραφή του στο δεκάλεπτο με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο: Ένα (ακόμη) τρίποντο από μακριά και στην εκπνοή για το 72-47.  Το επιμέρους σκορ στο διάστημα αυτό ήταν 30-8!

Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Ρίμπας, ένα από τον Ρούμπιο και πέντε πόντοι από τον Κλαβέρ οδήγησαν στο 91-55 (36') με τον Μπεϊράν να υπογράφει την κατοστάρα και το τελικό 101-62.

*Στο 31'10'' με το σκορ στο 74-49 ο Μεϊρί "γύρισε" το δεξί του αστράγαλο και αποσύρθηκε στον πάγκο από το τεχνικό επιτελείο.

*Στο παιχνιίδι υπήρχε και ελληνική παρουσία με τον Ανδρέα Παπαδόπουλο στη θέση του κομισάριου.

Διαιτητές: Βάιλαντ (Καναδάς), Ντομίνγκεζ Βιβέρος (Μεξικό), Μπουαγιέ (Αυστραλία)

Δεκάλεπτα: 16-17, 42-39, 72-47, 101-62