25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

«Κατοστάρα» για Λουκά, με φόρα στην Πυλαία η Νεπτούνας

Επιβλητική ήταν σε άλλο ένα ματς για το πρωτάθλημα Λιθουανίας η Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, «συντρίβοντας» και την Ντζούκιτζα στο δρόμο της, με 105-84, ενώ η Νεπτούνας πήρε μία σημαντική νίκη με 83-78 κόντρα στη Λιετκαμπέλις, πριν από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Σκορ και θέαμα πρόσφερε ξανά η Λιέτουβος Ρίτας, φτάνοντας στη 17η νίκη της σε 21 παιχνίδια στο λιθουανικό πρωτάθλημα, με 105-84 απέναντι στην Ντούκιτζα. Η ομάδα από το Βίλνιους ήταν απολαυστική, απλοποιώντας με επιμέρους σκορ 32-13 τα πράγματα στην τρίτη περίοδο (86-71) και προβαίνοντας σε άλλον έναν «περίπατο», με τον Τζίμι Μπάρον να έχει 23 πόντους με 7/9 σουτ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν πολύ καλός στα 18.5 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε, φτάνοντας τους 14 πόντους με 5/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ 22 πόντους με 7 ριμπάουντ σημείωσε για τους ηττημένους ο Πετριλεβίτσιους.

Με ανεβασμένη ψυχολογία θα βρει ο ΠΑΟΚ την Νεπτούνας στον αγώνα της προσεχούς Τετάρτης (31/1) για το Champions League, με την ομάδα της Κλαιπέντα να συνεχίζει να είναι σε «τροχιά» δεύτερης θέσης, μετά το 83-78 επί της Λιετκαμπέλις. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς (26-19), και παρότι οι αντίπαλοί τους πίεσαν για την ανατροπή σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, δεν κοίταξαν ξανά πίσω, με τον Εντγκάρας Ζελιόνας να έχει 25 πόντους με 9/13 σουτ και τον Ρενάλντας Σειμπούτις να συμπληρώνει με 21 πόντους και 8/16 σουτ. Ο πρώην «ασπρόμαυρος» Ζάνις Πέινερς, πάντως, πέτυχε 19 πόντους με 9/11 σουτ.