22.8 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Καταλανικός περίπατος στο Βερολίνο

Η Μπαρτσελόνα ήταν επιβλητική στο Βερολίνο, με τους Καταλανούς να περνούν... σαν σίφουνας με «κατοστάρα» (103-67) επί της Άλμπα και να καταγράφουν την πιο άνετη φετινή τους επικράτηση στην Ευρωλίγκα.

Η ισορροπία στο παιχνίδι κράτησε για πέντε λεπτά, με τον Μίροτιτς και τον Αμπρίνες να δίνουν το ρυθμό στην Μπάρτσα και μέσα σε τρία λεπτά η ομάδα πήρε κεφάλι σε διψήφιο νούμερο (16-26) κι έδειξε ποιος είναι το αφεντικό (18-30). Αρκετοί ακόμη παίκτες της μπήκαν στην «εξίσωση», με τον Χάνγκα, τον Σμιτς και τον Κούριτς κατά σειρά να βοηθούν στο να «εκτοξευθεί» η απόσταση στο +20 μέχρι το ημίχρονο (36-56).

Το έργο δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 30 πόντους για τους φιλοξενούμενους (47-77) και ουκ ολίγους να συμβάλλουν για το 51-79 της τρίτης περιόδου. Η «κατοστάρα» ήταν θέμα χρόνου και ήρθε, με τους «Μπλαουγκράνα» να έχουν... τέρμα το γκάζι.

Δεκάλεπτα: 16-26, 36-56, 47-77, 67-103

ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ: Σε ένα ματς που είχε τέτοια διαφορά στο σκορ είναι λογικό να δυσκολευτεί κανείς να βρει πρωταγωνιστές, όταν κανείς δεν υστερεί. Αν μπορούσαμε να βρούμε δύο, ο Μίροτιτς (18 π., 5 ρ.) και ο Αμπρίνες (17 π.) έδωσαν στην αρχή το σύνθημα για την άνετη επικράτηση, ενώ και ο Νικ Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 73.7% στα σουτ εντός παιδιάς έναντι 46% του αντιπάλου, καθώς και 52.2% στα τρίποντα σε σύγκριση με το 25% στην απέναντι πλευρά, είναι απόλυτα λογικό να νικήσεις.