15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Κατέκτησε την… πρώτη κορυφή της

Η Εθνική Νέων Ανδρών έκλεισε πρώτη και αήττητη την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ, με το πολύ δύσκολο 86-77 επί των Γερμανών και πάει αύριο στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσει την Τετάρτη το Μαυροβούνιο με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου τα βρήκαν σκούρα για 30 λεπτά, αλλά με κατάθεση ψυχής στην τελευταία περίοδο και με καθοριστική την απόφαση του κόουτς να παίξει με το... κοντύτερο δυνατό σχήμα, άλλαξαν τη μορφή του αγώνα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στη νίκη.

Οι Γερμανοί άρχισαν το ματς με δίδυμους πύργους, Κράτσερ και Βάγκνερ, έκλεισαν κάθε πεδίο πρόσβασης των Ελλήνων στο καλάθι αφαιρώντας τους το δυνατό κομμάτι, αλλά ταυτόχρονα έδωσαν και επιθετικό ρεσιτάλ.
Παίκτες με ικανότητα στο σουτ ανεξάρτητα από ύψος, έβαλαν 5/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο την οποία έκλεισαν προηγούμενοι δίκαια με 25-18, αφού και στα μέσα της περιόδου που η ελληνική ομάδα έδειξε να βρίσκει αμυντικό ρυθμό με την είσοδο των Δίπλαρου και Μουρτάτου στο παρκέ, οι Γερμανοί αποδείχτηκαν ψύχραιμοι και αντεπεξήλθαν στην πίεση.

Η ελληνική αντίδραση ήρθε μέσα από την άμυνα και παρότι στο πρώτο ξέσπασμα ήρθε ο Δίπλαρος στην ίδια φάση να χρεωθεί αντιαθλητικό και τεχνική ποινή και οι Γερμανοί να ξεφύγουν με 29-24, κόβοντας και τον ρυθμό, οι Ελληνες διεθνείς είχαν βρει τον δρόμο τους.
Ακολούθησε σερί 7-0 που έφερε το 31-29 με το πρώτο ελληνικό προσπέρασμα, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους Γερμανούς μπροστά με βραχεία κεφαλή 38-37 και το ματς να εξελίσσεται άκρως αμφίρροπα.

Οι Γερμανοί μπήκαν με καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Μπέισλαγκ να οργανώνει άψογα, τον Κράμερ να εκτελεί σε καίρια σημεία και τους διαδρόμους εκ νέου κλεισμένους με τα ψηλά τους κορμιά, αναγκάζοντας τους Ελληνες διεθνείς σε "τελειωμένες" επιθέσεις, στο 26' βρέθηκαν στο +8, 49-41, με τον Παπαθεοδώρου να ψάχνει μάταια το σχήμα που θα ξεπερνούσε τα προβλήματα.

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται... επικίνδυνα στο 27', με τους Γερμανούς να φτάνουν στο +11, 54-43, αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθαν καθοριστικές πρωτοβουλίες από Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλο κι ένα σερί 7-0 που επέτρεψε στην Ελληνική ομάδα να πλησιάσει σε 54-50 στο 29'. Το δεκάλεπτο έληξε με τους Γερμανούς στο 55-50, να ελέγχουν το ματς σε διάρκεια, αλλά την ελληνική ομάδα να το "μαζεύει" και να έχει δείξει αντίδραση.

Το χαρτί του Παπαθεοδώρου για την αντεπίθεση ήταν ένα κοντό σχήμα χωρίς σέντερ, με τον Χαραλαμπόπουλο σε αυτόν τον ρόλο και στόχο την πίεση για να απορυθμίσει τους Γερμανούς. Στο 32' η Εθνική πλησίασε στο καλάθι, 57-55, ενώ στο 34'30'' με γκολ φάουλ του Χαραλαμπόπουλου, κι ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς, ήρθε το προσπέρασμα με 63-62, με το σερί να διευρύνεται στο 20-8.

Ο Χαραλαμπόπουλος το πήρα πάνω του και το 70-65 στο 37' έκοψε τα πόδια των Γερμανών που πλέον είχαν χάσει και το καθαρό μυαλό τους, ανήμποροι να εκμεταλλευτούν την υψομετρική, με την Ελλάδα να συνεχίζει με το κοντό σχήμα που γύρισε τούμπα το ματς.

ΑΧΑΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Ο Αντώνης Κόνιαρης συνολικά κάνει ένα πολύ καλό τουρνουά και σήμερα ήταν καταπληκτικός, αλλά σε καμία περίpτωση... μόνος. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έδειξε ότι έχει βρει πλέον καλό ρυθμό αφού επέστρεψε από τον τραυματισμό του και η Εθνική... φορτώνει με βαριά χαρτιά εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Γερμανοί φημίζονται για την ψυχραιμία τους ως λαός, όμως, μια απλή ματιά στα 25 λάθη τους στο σημερινό ματς, έναντι μόλις 8 των Ελλήνων διεθνών... άλλα δείχνει. Απόρροια της πίεσης που άσκησε η Εθνική μας, που είχε ταυτόχρονα το καθαρό μυαλό κι έτσι πανηγύρισε την τρίτη νίκη της.