18.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Κατάρρευση με αιτία

Το πόσο μεγάλη είναι η απώλεια του Χάουαρντ Σαντ Ρος για την ΑΕΚ φάνηκε στον αγώνα με την Μπαντίρμα. Έχοντας χάσει εντελώς τη συνοχή της σε άμυνα και επίθεση, με δεδομένου ότι έχασε την "κόλλα" με την οποία κολλούσαν όλα τα κομμάτια, δέχθηκε σχεδόν 100 πόντους (τους διπλάσιους απ' όσους δέχθηκε στον αγώνα του πρώτου γύρου!) από μια τουρκική ομάδα που είχε πολλούς νεαρούς παίκτες και υπέστη μια οδυνηρή ήττα στο Basketball Champions League (84-96). Πλέον το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο, ενώ αν δεν προσέξει η ΑΕΚ, μπορεί να μπει σε περιπέτειες ακόμα και για τα ίδια τα πλέι οφ!

Με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει τους 10 από τους πρώτους 14 πόντους της η ΑΕΚ πήρε στην αρχή ένα μικρό προβάδισμα (14-11 στο 6'), αλλά είχε από νωρίς γίνει φανερό ότι υπήρχε πρόβλημα στην άμυνα. Οι παίκτες της Μπαντίρμα έβγαζαν ελεύθερα σουτ, ενώ απειλούσαν και μέσα στο καλάθι με τον Τέρι. Έκαναν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 21-14 στο 9' ρίχνοντας μια πρώτη προειδοποιητική βολή.

Η ΑΕΚ αντέδρασε με τα τρίποντα του Γιαννόπουλου, που και πάλι ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις, και του Ματσιούλις, έτρεξε το δικό της 11-0 και στο 11' πέρασε ξανά μπροστά με 25-21, αλλά η άμυνά της εξακολουθούσε να είναι προβληματική. Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας συνέχιζαν να βγάζουν ελεύθερα σουτ και-το κυριότερο-τα έβαζαν κιόλας έχοντας τρομερά ποσοστά στα τρίποντα. Όσο οι Γιαννόπουλος και Ρέι ευστοχούσαν, η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα (40-35 στο 16'), αλλά όταν αποσυνδέθηκαν με το καλάθι, η Μπαντίρμα πήρε το πάνω χέρι. Έτρεξε ένα σερί 12-2 στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου και προηγήθηκε με τη λήξη του 47-42.

Η τρίτη περίοδος ήταν εφιαλτική για την ΑΕΚ, η οποία έδειξε σημάδια κατάρρευσης απέναντι σε μια Μπαντίρμα, που ευστοχούσε συνεχώς σε τρίποντα κι όταν δεν ευστοχούσε ανανέωνε τις επιθέσεις της με επιθετικά ριμπάουντ. Τομέας στον οποίον είχε κυριαρχήσει πλήρως. Ο Χαζέρ έκανε τρομερά πράγματα απέναντι στην άμυνα της Ένωσης, που πελαγοδρομούσε και στο 29' η Μπαντίρμα προηγήθηκε με διαφορά 18 πόντων (72-54)!

Προ του κινδύνου να διαλυθεί, η ΑΕΚ άλλαξε τροπάρι στην τελευταία περίοδο. Ο Παπαθεοδώρου χρησιμοποίησε χαμηλό σχήμα με τους Τσάλμερς, Ρέι, Λάνγκφορντ μαζί στην περιφέρεια και τον Ματσιούλις "4άρι", η Ένωση πίεσε πολύ στην περιφέρεια, οι παίκτες της Μπαντίρμα έδειξαν να τα χάνουν προς στιγμή και μέσα σε 4 λεπτά η διαφορά μειώθηκε στους 7 (69-76), με τον Λάνγκφορντ να ηγείται στο σκοράρισμα.

Η ΑΕΚ αναθάρρησε, αλλά και η Μπαντίρμα αποδείχθηκε ότι ήξερε να διαχειριστεί σωστά τον αγώνα. Άφησε τα τρίποντα κι ακούμπησε την μπάλα περισσότερο στο καλάθι, κερδίζοντας φάουλ, που της έδωσαν εύκολους πόντους από βολές κι έτσι συγκράτησαν την ορμή της Ένωσης, οι παίκτες της οποίας από κάποια στιγμή και μετά κατελήφθησαν απο βιασύνη. Οι επιλογές τους δεν ήταν καλές και καθώς συνέχισαν να χάνουν τα ριμπάουντ, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η Μπαντίρμα κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 10-12 πόντων και εν τέλει νίκησε, αναθερμαίνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ.

ΠΑΙΔΙ-ΘΑΥΜΑ: Ένας 20χρονος Τούρκος, ο Σεμούς Χαζέρ, ήταν ο δήμιος της ΑΕΚ, καθώς έκανε το παιχνίδι της ζωής του στο ΟΑΚΑ. Με 23 πόντους, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ έκανε τα πάντα για την Μπαντίρμα οδηγώντας τη στη μεγάλη νίκη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπαντίρμα είχε 33 ριμπάουντ έναντι μόλις 17 της ΑΕΚ και σούταρε 12/25 τρίποντα έναντι 10/29 της ΑΕΚ. Πώς να χάσει; Σημειωτέον ότι οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς την ίδια επίδοση στα δίποντα: 21/29!