18.6 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Καρσίγιακα – Μπούργος 59-64: Ξανά στο θρόνο της! (pics+vids)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Σαν Πάμπλο Μπούργος αναδεικνύεται πρωταθλήτρια στο Basketball Champions League, μετά τη νίκη της με 64-59 κόντρα στην Πινάρ Καρσίγιακα, στον τελικό του Final 8, σε ένα παιχνίδι που πάντως αποδείχτηκε κατώτερο των προσδοκιών! Η ομάδα του Χουάν Πεναρόγια έγραψε ακόμα μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που γίνεται back-to-back πρωταθλήτρια στη διοργάνωση.

Ο Άλεξ Ρένφρο, ο οποίος είχε βάλει μόλις 3 πόντους στον ημιτελικό του Final 8, βγήκε μπροστά απόψε και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών, με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα καθοριστικό λέι απ, 35" πριν το φινάλε του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Αμφότερες οι ομάδες επέλεξαν το σετ παιχνίδι, αλλά το άγχος του τελικού έφερε μεγάλη αστοχία και αρκετά φάουλ (5 και 7 αντίστοιχα). Τόσο ο Πεναρόγια, όσο και ο Σαρίτσα άνοιξαν από νωρίς το ρόστερ, αφού χρησιμοποίησαν 12 και 10 παίκτες αντίστοιχα, προβλέποντας ένα κλειστό ματς. Το 8-8 του πρώτου τρίλεπτου έγινε μόλις 15-13 υπέρ της Μπούργος στο τέλος της περιόδου.

Το αργό τέμπο και η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τις δύο φιναλίστ. Η Καρσίγιακα έτρεξε ένα επιμέρους 6-0 για το 19-15, με την Μπούργος να μένει χωρίς σκορ μέχρι το 13'40", ωστόσο, η ανάπαυλα βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται με βραχεία κεφαλή, 29-28. Μάλιστα, οι 57 συνολικοί πόντοι του ημιχρόνου, αποτελούν τη χαμηλότερη συγκομιδή σε παιχνίδι τελικού στο BCLΕμπαγιέ και Ρένφρο είχαν από 9 πόντους έκαστος.

Στο ίδιο έργο θεατές και μετά την ανάπαυλα. Σκληρό παιχνίδι, πολλά φάουλ, ακόμα περισσότερα σουτ στο βρόντο και η προκάτοχος του τίτλου με ένα σταθερό μικρό προβάδισμα (46-39 στο 30'). Ως δια μαγείας, οι ομάδες «ξύπνησαν» στην τελευταία περίοδο. Η Καρσίγιακα προσπέρασε με 51-50 στο 33'15". Η Μπούργος ξαναπήρε τα ηνία (59-54 στο 36'), οι Τούρκοι πλησίασαν στον πόντο (60-59 στο 38'), ο Άλεξ Ρένφρο πήρε το διάδρομο και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 62-59 με 35" στο χρονόμετρο. Ο Χένρι επιχείρησε το τρίποντο της ισοφάρισης, αστόχησε, ο Εμπαγιέ πήρε το ριμπάουντ, αλλά υπέπεσε σε βήματα, 14.2" πριν το φινάλε και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι. Η Μπούργος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/26 βολές και η Καρσίγιακα με 17/42 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 10/16 βολές.

ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ: Ο Ντέγιαν Κράβιτς είναι ο πολυνίκης του Basketball Champions League, αφού κερδίζει το τρόπαιο για τρίτη φορά. Η πρώτη ήταν με τη Βίρτους Μπολόνια και οι άλλες δύο φυσικά με τη Μπούργος.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-29, 39-46, 59-64