27 C
Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024

Καρδιοχτύπησαν ως το φινάλε στην Ισπανία (Vids)

Οι φιλοξενούμενοι ταλαιπώρησαν τους γηπεδούχους σήμερα. Από την αρχή ως το τέλος των αγώνων. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα και η Μπασκόνια ουσιαστικά "καθάρισαν" τους αγώνες τους στα τελευταία 4-5 λεπτά των αναμετρήσεων, ενώ η Μπανταλόνα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από την Ομπραντόιρο. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε αγχώθηκε ως το 30', αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο "καθάρισε" την μπουγάδα και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας της ACB.

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα επιβλήθηκε της Εστουδιάντες 87-83 με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει σε 16'24'' 4 πόντους (1/6 εντός πεδιάς, 1/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε τα έκανε όλα όπως έπρεπε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στο 65-54 επί της Σαραγόσα. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν και πάλι από τους παίκτες που ξεχώρισαν με 8 πόντους (4/7), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 20'11'' και σημαντικές βοήθειες στην άμυνα και στην καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Η Μπασκόνια ταλαιπωρήθηκε πολύ μέχρι να φτάσει στο 79-75 επί της Σεβίλλης με τους Μπάντινγκερ και Λάρκιν να σημειώνουν από 15 πόντους και κλειδί τον Λαπροβίτολα.

Η Μπανταλόνα ηττήθηκε ουσιαστικά στην εκπνοή με 83-82 από την Ομπραντόιρο, με δύο λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα να σφραγίζουν την αναμέτρηση.

Ιμπεροστάρ Τενρίφε-Σαραγόσα 65-54

Ταλαιπωρήθηκε λίγο είναι η αλήθεια η Ιμπεροστάρ Τενερίφε μέχρι να φτάσει στη νίκη επί της Σαραγόσα, η οποία από την ώρα που άλλαξε η τεχνική ηγεσία, δείχνει πολύ πιο μαχητική. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι από την αρχή του αγώνα μέχρι την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Κάπου εκεί το... βελάκι φάνηκε να δείχνει προς τους γηπεδούχους, που είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Τιμ Αμπρομάιτις, είδαν τα τρίποντα να μπαίνουν την κατάλληλη στιγμή και για μία ακόμη φορά έναν πολύ ουσιαστικό, όσο και χρήσιμο Γιώργο Μπόγρη, να κάνει όλες τις δουλειές, κυρίως επιτρέποντας σε συμπαίκτες του να σουτάρουν ελεύθεροι. Ο Φραν Βάθκεθ δήλωσε "παρών" στα τελευταία λεπτά, όντας εύστοχος από τη γραμμή, γράφοντας από εκεί και το τελικό 65-54.

Η Τενερίφη κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα: Γυρίζει την μπάλα, παίζει ομαδικό μπάσκετ και ευστοχεί με τον Αμπρομάιτις

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Εστουδιάντες 87-83

Η Εστουδιάντες έχει δείξει φέτος πως μπορεί να βάλει δύσκολα σχεδόν στον οποιονδήποτε. Το ίδιο έκανε και στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, η οποία πήρε ανάσα και τελικά έφτασε στη νίκη ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Μέχρι και το 35' ουσιαστικά φαβορί έδειχναν να είναι οι φοιτητές. Όπως έχει κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα πάντως η Ανδόρρα, πάλεψε ως το φινάλε, έκανε την ανατροπή και πήρε την πολύτιμη νίκη με 87-83.

Ε, μην χαλάσει και τα γενέθλια του κορυφαίου φέτος παίκτης της, Γκιόργκι Σερμαντίνι! O οποίος άκουσε το... τραγουδάκι χορωδιακά από όλο το γήπεδο...

Και εδώ μπορείτε να δείτε τη ρετρό εμφάνιση της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα στον αγώνα, φόρος τιμής στην ομάδα της σεζόν 1985-86. "Την πρώτη ομάδα που μας έκανε να ονειρευόμαστε στα χρώματά μας", όπως δήλωσαν οι διοικούντες του συλλόγου στην παρουσίαση της φανέλας. Ήταν η ομάδα που έβαλε τις βάσεις για την άνοδο της ομάδας λίγα χρόνια αργότερα.

Η ομάδα τίμησε τους παίκτες εκείνης της ομάδας στο ημίχρονο, με την εξέδρα να χειροκροτά θερμά!

Μπασκόνια-Σεβίλλη 79-75

Η Σεβίλλη μπορεί να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, μπορεί ο προπονητής της, Ζαν Τάμπακ, να έλεγε χθες πως η ομάδα του δεν έχει καμία τύχη απέναντι στη Μπασκόνια, αλλά το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι δικοί του παίκτες ήταν μπροστά στο σκορ. Οι Ανδαλουσιάνοι έβαλαν δύσκολα στους Βάσκους, έφτασαν να προηγηθούν και με 9 πόντους (26-35, 18'30''), διατήρησαν το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την Μπασκόνια όμως να επιστρέφει σταδιακά στο παιχνίδι (53-54). Το τέταρτο δεκάλεπτο ο Σίτο Αλόνσο είδε τους παίκτες του να κάνουν το δικό τους παιχνίδι, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να φτάνουν στο 63-58 (34'30'') με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και φάουλ του Κιμ Τιλί.

Ένα ακόμη κάρφωμα, του Άνταμ Χάνγκα αυτή τη φορά έγραψε το 65-60 (36') με την αναμέτρηση να κυλά στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να διατηρούν μια ελαφρά υπεροχή και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 79-75.

Χοβεντούτ Μπανταλόνα-Ομπραντόιρο 82-83

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν καλές εντυπώσεις και προβάδισμα στη διάρκεια της αναμέτρησης. Η Ομπραντόιρο αιφνιδίασε (3-15, 4'), προηγήθηκε με επτά (15-22) στο δεκάλεπτο, η Μπανταλόνα απάντησε με ένα 12-0 (27-22, 14') και το... γαϊτάνάκι αυτό συνεχίστηκε σχεδόν ως το τέλος, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να επιτρέπει στην άλλη νιώσει ασφαλής. Με 37'' στο ρολόι ο Τζόρνταν έγραψε το 80-79, ο Ουίτινγκτον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (80-81), ο Βεντούρα αστόχησε, ο ΜακΚόνελ με 2/2 βολές έγραψε το 80-83 με 11'' να απομένουν. Ο Λούκα Μπογκντάνοβιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε και πάλι στον πόντο (82-83) στα 6''. Η λάθος πάσα των φιλοξενούμενων από την επαναφορά έδωσε μία ακόμη την ευκαιρία στην Μπανταλόνα να πάρει το παιχνίδι.

Αλλά το κλέψιμο του Μπέντζιους από τη λάθος πάσα του Μπογκντάνοβιτς σφράγισε τη νίκη της Ομπραντόιρο και το τελικό 82-83.