16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Καμπερίδης: «Μάς πλήγωσαν τα λάθη στο τέλος» (vid)

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για τρείς περιόδους απέναντι στον Προμηθέα αλλά τα πολλά λάθη και τα άστοχα σούτ στο τέταρτο δεκάλεπτο στοίχισαν στους «κίτρινους» όπως δήλωσε ο Σάββας Καμπερίδης. Το τελικό σκόρ του ματς ήταν 90-69. Aυτή ήταν η 13η ήττα του Άρη στην φετινή μπασκέτ λίγκ αφήνοντας τον στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής του Άρη: «Από την αρχή είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, για 15 λεπτά είχαμε πολύ καλή εικόνα αλλά εκεί χρεωθήκαμε με πολλά φάουλ, κάναμε λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας και βρεθήκαμε στο -9 στο ημίχρονο. Η ζώνη της τρίτης περιόδου μας έδωσε κατοχές, ελέγξαμε το transition παιχνίδι του Προμηθέα σ’ αυτό το διάστημα, υπήρξαν όμως και σημεία του παιχνιδιού στα οποία θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει καλάθια του Προμηθέα όπως αυτό του Έβανς όταν το σκορ ήταν 65-62, για να πλησιάσουμε ακόμη περισσότερο. Στην τελευταία περίοδο, όταν κάνεις εννιά λάθη μοιραία τα εκμεταλλεύεται μια ομάδα όπως είναι ο Προμηθέας».