23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Και χωρίς καλό Γιάννη… νέο δείγμα θετικό!

Η Εθνική Ανδρών έδωσε τον πρώτο της αγώνα επί κινεζικού εδάφους και, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην έχει βρει ρυθμό κόντρα στην Ιορδανία, βρήκε πάλι τις λύσεις, για να επικρατήσει άνετα με 92-65 και να αφήσει ξανά θετική εντύπωση εν όψει Μουντομπάσκετ, δεδομένων των συνθηκών.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε… στους «Παπ», με τον Παπαπέτρου ειδικά να κάνει τη διαφορά και τον Παπανικολάου να σκοράρει για τρεις και το 25-17, στο ανταγωνιστικό διάστημα των Ιορδανών. Στη συνέχεια ανέλαβαν οι ψηλοί, με τον Παπαγιάννη να κερδίζει «μάχες» χαμηλά και τη «γαλανόλευκη» να αυξάνει τη διαφορά με εμφανώς καλύτερη άμυνα, παίρνοντας λογικά ένα +14 για τα αποδυτήρια (47-33).

Ήταν η ώρα του Μπουρούση να στηρίξει την ομάδα στην τρίτη περίοδο, μοιράζοντας και σκοράροντας σε αρμονική συνεργασία με τον Γιάννη, την ίδια ώρα που η άμυνα… ανέβαζε στροφές ακόμη περισσότερο, για να συνεχίσει να είναι η απόσταση σε υψηλά επίπεδα (64-46).  Αυτή έφτασε και πάνω από τους 30 προς το τέλος (92-61), με το διαρκές rotation του Σκουρτόπουλου επίσης να ανταποκρίνεται στις συνθήκες του αγώνα και να τελειώνει θετικά το πρώτο εν Άπω Ανατολή τεστ (92-65).

Δεκάλεπτα: 25-17, 47-33, 64-46, 92-65