21 C

Και στο τέλος «μίλησε» ο Ντιλέινι (vids)

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της πήρε η Αρμάνι στην φετινή Ευρωλίγκα, η οποία μετά την πρεμιέρα και τη νίκη στο Μόναχο, «απέδρασε» από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με 86-85 στην παράταση, με ένα δύσκολο σουτ του Μάλκολμ Ντιλέινι στα 3.6 '' πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα με αυτή τη νίκη ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-3, ενώ το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα, χάνοντας ένα ακόμη παιχνίδι στις λεπτομέρειες, και έτσι πλέον βρίσκεται στο 3-8.

Το μεγάλο σκορ σίγουρα προδιαθέτει για ένα επιθετικό και πλούσιο παιχνίδι, αλλά μόνο τέτοιο δεν ήταν στην κανονική του διάρκεια, με τις δυο ομάδες να αδυνατούν αρκετές φορές να σκοράρουν και κάτω από τα καλάθια. Δυο μεγάλα σερί, και στο φινάλε οι προσωπικότητες το χαρακτήρισαν, με την Αρμάνι να τρέχει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-1 και να φτάνει στο 48-35 στο 21', για να απαντήσει με ένα 11-2 η Μακάμπι, και με τρίποντο του Τζόουνς να ισοφαρίζει σε 61-61 στο 33'.

Ο Ουίλμπεκιν, ο οποίος είχε πάρει προσωπικά την υπόθεση, έχοντας στο μυαλό του και τα δρώμενα στην «Λα Φοντέτα» της Βαλένθια, έδειχνε να καθαρίζει το παιχνίδι, και με 5 συνεχόμενους πόντους, και μια τελική πάσα στον Χάντερ, έφερε την Μακάμπι στο 70-66 στα 28'', αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Πάντερ. Ο πρώην παίκτης των ΑΕΚ και Ολυμπιακού όχι μόνο σκόραρε από τα 6.75 αλλά πήρε και φάουλ από τον Ντιμπαρτολομέο, και έτσι ισοφάρισε σε 70-70 στα 19'', με το air ball του Ουίλμπεκιν να οδηγεί το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, με ένα προσωπικό 4-0 του Χάντερ, η Μακάμπι έφτασε στο 83-81 στα 52'', με τον Ροντρίγκεθ με μαρκαρισμένο τρίποντο και στο τελείωμα επίθεσης να γράφει το 83-84 στα 32''. Ο Ουίλμπεκιν με 2/2 βολές στα 14'' διαμόρφωσε το 85-84, με τον Ντιλέινι να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι, για το τελικό 86-85 της Αρμάνι.

Ντιλέινι και Πάντερ έβαλαν την υπογραφή τους

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι έχει την προσωπικότητα και αυτό έπραξε και στο Τελ Αβίβ αναλαμβάνοντας την ευθύνη να κρίνει το παιχνίδι. Ο Αμερικανός σκόρερ είχε 16 πόντους με 2/3 δίποντα και 4/10 τρίποντα, ενώ ο Κέβιν Πάντερ, στο τρίτο του παιχνίδι μετά την επιστροφή του, έδειξε τα «δολοφονικά» του ένστικτα, και με το τετράποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, έδωσε πνοή στην Αρμάνι. Συνολικά είχε 18 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 20 βαθμούς αξιολόγησης. Σημαντική και η παρουσία του Σαβόν Σίλντς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ σχεδόν αλάνθαστος ήταν και ο Κάιλ Χάινς  (12 π., 5/6 διπ., 8 ριμπ.).

Είχε μόνο Ουίλμπεκιν, Μπράιντ και Χάντερ

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν μπορεί να έκανε το τρίτο του φάουλ στο 16' αλλά κρατήθηκε στο παιχνίδι και με 17 πόντους (4/8 διπ., 2/8 τριπ., 6 ασίστ) πήρε την Μακάμπι από το χέρι, και από εκεί που την είχε αφήσει ο εξαιρετικός Ελάιτζα Μπράιαντ, ο οποίος είχε 17 πόντους με 4/4 τρίποντα. Ο Οθέλο Χάντερ πάλεψε με 14 πόντους (5/10 διπ., 7 ριμπ.), ενώ σκιά του εαυτού του ήταν ο Τάιλερ Ντόρσει με 4 πόντους και αποβολή με πέντε φάουλ στο 35'.

Οι αριθμοί δεν είπαν την αλήθεια...

Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στην λεπτομέρεια, οι αριθμοί δεν μπορεί να είναι σχεδόν ίδιοι. Η Αρμάνι έδειξε την υπεροχή της στα δίποντα (21/42 50%) και ελαφρώς στα τρίποντα (12/29 41,4%), ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (42-35) αλλά και στις ασίστ (16-13). Επίσης παρά τα 10 λάθη της η Μακάμπι στο πρώτο ημίχρονο (5 είχε ο Τζόουνς), τα περιόρισε, με τις δυο ομάδες να έχουν από 12 η κάθε μία.