23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Και στο τέλος… κερδίζουν οι Ισπανοί

Από την πρώτη θέση του Δ' Ομίλου, η Ισπανία προκρίθηκε στην φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ U18, νικώντας την Κροατία (75-82)  που ήταν άκρως ανταγωνιστική, έδειξε σημάδια βελτίωσης από τα δυο προηγούμενα παιχνίδια της, αλλά δεν απέφυγε την τέταρτη θέση και την διασταύρωση της με την Γαλλία. Η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Λετονία.

Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι για 26 λεπτά, έπαιξαν πιο δυνατά στις περισσότερες αμυντικές «μονομαχίες» και κατάφεραν να περιορίσουν την ευστοχία του Καρούμπα και του Σκαριόλο, αλλά την πρώτη φορά που η Ισπανία «προσπέρασε» στο σκορ, δεν είχαν τις δυνάμεις και την ψυχραιμία για να αντιδρούσαν αναλόγως. Η Ισπανία ισοφάρισε (60-60 στο 26') το συνεχές προβάδισμα των Κροατών σε 60-60, προηγήθηκε 69-73, δέκα λεπτά αργότερα και εξασφάλισε την νίκη, με καλάθι του Αλντάμα (71-78 στο 1' 15'' πριν από την λήξη)

Δεκάλεπτα: 24-24,  48-44, 67-64, 75-82

Διαιτητές: Σίσι (Αλβανία), Στράουμπ (Γερμανία), Τζεντβίλας (Λιθουανία)