20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Και άδειο παραμένει «κάστρο» το ΟΑΚΑ

Μια πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρά την απουσία του κόσμου, λόγω της τιμωρίας που του επιβλήθηκε από την Ευρωλίγκα, και έχοντας τον Καλάθη εκτός σχεδόν σε ολόκληρο το τέταρτο δεκάλεπτο λόγω φάουλ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επικρατήσει της Φενέρμπαχτσε με 81-78, και να φτάσει στις 9 νίκες στην διοργάνωση  (ρεκόρ 9-5), μια νίκη που πανηγυρίστηκε έντονα στο φινάλε από τον ισχυρό του άνδρα. Δημήτρη Γιαννακόπουλο που καθόταν στις court seats.

Ο Ρικ Πιτίνο βρήκε τον τρόπο να γυρίσει την κατάσταση, και με εξαιρετική αμυντική τακτική στο δεύτερο ημίχρονο (δέχθηκε 32 πόντους), περιορίζοντας ουσιαστικά τις αλλαγές στην άμυνα, σταματώντας το πικ εν ρολ και την δημιουργία του συγκροτήματος του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, και έχοντας εκτός μάχης τον Καλάθη (15 π., 8 ασίστ, 6 ριμπ.) στο 4ο δεκάλεπτο, ο οποίος έκανε το 4ο του φάουλ στο 8'56'', και με την επιστροφή του στο παιχνίδι στο 3'31'', αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, με τις δυο παραβάσεις να έρχονται πάνω τον Ουίλιαμς.

Κλειδί της νίκης ήταν η εξαιρετική παρουσία του Φριντέτ (22 π., 10/11 βολές, 3/3 διπ., 2/6 τριπ.), οι αλλαγές χάντμπολ των Παπαγιάννη (10 π., 5/7 διπ., 6 ριμπ.) και Μήτογλου (άμυνα), ο οποίος αγωνίστηκε για πολύ ώρα σε θέση πέντε. Οι Τούρκοι οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, επέστρεψαν από το -13, και είδαν τον Ντε Κολό (13 π.), να πατάει γραμμή στο τρίποντο ισοφάρισης που επιχείρησε στα 5,7'' (χρειάστηκε η βοήθεια του video), όταν και μείωσαν σε 79-78, ενώ προηγουμένως είχαν χάσει την ευκαιρία ακόμη και να προσπεράσουν. Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός, και αγωνιζόμενος για 37 λεπτά είχε 15 πόντους και 8 ασίστ, αλλά είδε την ομάδα του να μένει χαμηλά, και στο 5-9.

Το παιχνίδι

Όπως αναμενόταν «κρύες» μπήκαν οι ομάδες στο άδειο και αχανή ΟΑΚΑ, με την συγκεκριμένη κατάσταση να επηρεάζει περισσότερο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπορεί να προηγήθηκε με 11-6 στο 4' με πέντε μαζεμένους πόντους του Φριντέτ, και 22-16 με το πρώτο καλάθι του Μπράουν στην Ευρωλίγκα (τρίποντο), αλλά η καλή του άμυνα πήγε περίπατο από το 8' και μετά, ενώ ο Μαχμούτογλου με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-21. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να σταματήσουν τίποτα, και παρότι και οι δυο ομάδες είχαν από 10 ριμπάουντ με ίδια αμυντικά και επιθετικά (6-4), τα 8 λάθη στο 14' (τα περισσότερα αβίαστα), τον έβαλαν να κυνηγάει το σκορ, και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε σε 40-40 στο 29' με τον Παπαπέτρου, δέχθηκε 25 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω με 46-42. Εντυπωσιακό το 13/17 και 76,5 % στα δίποντα της Φενέρ.

Διαφορετικός Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ της τρίτης περιόδου στο παρκέ, και με τον Φριντέτ αρχικά να ανεβαίνει αγωνιστικά φτάνοντας τους 15 πόντους, αλλά και την άμυνα να λειτουργεί, σταματώντας τις αλλαγές στην άμυνα, έφτασε με καλάθι του Καλάθη στον αιφνιδιασμό στο 62-53 στο 27΄, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο στα 48'' έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (65-55), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 65-57. Έτσι, μπορεί η διαφορά με βολές του Φριντέτ να έφτασε στο +13 (74-61) στο 34΄, αλλά τα δυο φάουλ του Καλάθη, με τα οποία συμπλήρωσε πέντε, οι χαμένες βολές (0/4 από Μήτογλου και Τόμας), αλλά και η χρησιμοποίηση του Βέστερμαν, έφεραν την Φενέρ να μειώνει σε 76-74, κρατώντας τους «πράσινους» για 5 λεπτά χωρίς πόντο. Ο Ντε Κολό με μακρινό δίποντο (πατούσε γραμμή), μείωσε σε 79-78 στα 5,7'' , με τον Φριντέτ με βολές στα 3,3'' να κλείνει το σκορ

Οι αριθμοί : Πάρτε τα ριμπάουντ ήταν το μότο που κυριαρχούσε στον Παναθηναϊκό το τελευταίο διάστημα, και αυτό συνέβη με τον καλύτερο τρόπο, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν 37, από τα οποία 12 επιθετικά, έναντι 27 της Φενέρ. Καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα και από Μήτογλου (7), Παπαγιάννη (6), Καλάθη (6) και Παπαπέτρου (5). Στα μείον τα 19 λάθη των νικητών (11 είχε η Φενέρ), με τα 9 να έρχονται στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα.

Το πρόσωπο : Ο Τζίμερ Φριντέρ επωμίσθηκε και τον ρόλο του δημιουργού αλλά και του βασικού πόιντ γκαρντ, και ήταν εξαιρετικός, έχοντας 22 πόντους με 10/11 βολές, 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 26 βαθμούς αξιολόγησης σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα : 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

Διαιτητές : Γκαρσία - Ρότσα - Χόρντοβ