30.7 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

«Καθάρισε» τoν Καναδά η Αυστραλία (vids+pics)

Τα… ξεσπάσματα της Αυστραλίας απέναντι στον Καναδά ήταν αρκετά ώστε να την οδηγήσουν σε άνετη νίκη με 108-92 στο «Dongguan Basketball Center», στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2019.

Τα «καγκουρό» πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα στην Ντονγκουάν και παρά τη νευρικότητά τους (έκαναν δέκα λάθη στο πρώτο ημίχρονο) κατάφεραν να κλείσουν στο +12 το πρώτο μέρος (40-52), εκμεταλλευόμενα τον ορεξάτο Τζο Ίνγκλις, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 10π. και τρεις ασίστ. Τη διαφορά έκαναν και οι 10/13 βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες του Αντρέι Λεμάνις. To συγκρότημα του Νικ Νερς, όμως, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε με 52-51 στο 23’, ενώ ξέφυγε στο 65-59 τρία λεπτά μετά, με τον Κόρι Τζόζεφ και τον Κέβιν Πάνγκος να παίρνουν… μπροστά επιθετικά. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε «μάχη» σώμα με σώμα, με τους Βορειοαμερικανούς να κλείνουν με ισχνή διαφορά την τρίτη περίοδο (77-76) και τους Αυστραλούς να «απαντούν» στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν με σερί 8-0 έκαναν το 84-77 υπέρ τους στο 32’, γέρνοντας την κατάσταση υπέρ τους. Η διαφορά δεν άργησε να ανοίξει (83-102 στο 37’), για το τελικό +16 (92-108).

Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα, που «μίλησε» στο δεύτερο ημίχρονο, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 24π. με 6/10 τρίποντα, ενώ «διπλός» με 13π. και δέκα ριμπάουντ ήταν ο Ίνγκλις. Ο Κεμ Μπιρτς είχε 18π. και ο Τζόζεφ 16π., πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ από πλευράς ηττημένων.

Διαιτητές: Χόρχε Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Αλέξις Μερσάντο Πατσέκο (Πουέρτο Ρίκο), Γκεντιάν Τσίτσι (Αλβανία).
Δεκάλεπτα: 20-29, 40-52, 77-76, 92-108.