20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Καθάρισε» σ’ ένα ημίχρονο η Μπάρτσα και πήγε τελικό

Η Μπαρτσελόνα φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού με την Μπούργος και νίκησε 98-84, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος μπάσκετ.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνάντησε αντίσταση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα μόλις δύο πόντων (43-41).

Η τρίτη περίοδος όμως αποδείχτηκε καθοριστική καθώς κυριάρχησε με επιμέρους σκορ 29-17 και ξέφυγε στο 30' με διαφορά 14 πόντων (72-58), χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω και φτάνοντας πολύ εύκολα στη νίκη-πρόκριση.

Πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον τελικό, από τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ της Βαλένθια και της Μπασκόνια.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε για τους νικητές με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βραζιλιάνος Βίτορ Μπενίτε ο οποίος σημείωσε 16.