25.6 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

“Καθάρισε” στο φινάλε η Ούνιξ (pics)

Η Ούνιξ Καζάν νίκησε την Γαλατάσαραϊ με ένα 9-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα που διαμόρφωσε το τελικό 75-69 στον πρώτο αγώνα του 3ου Διεθνούς Τουρνουά Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια.

Οι Ρώσοι θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (23/9) στις 20.30 στον τελικό του τουρνουά τον νικητή του αποψινού αγώνα Ολυμπιακός-Χάποελ Ιερουσαλήμ και οι Τούρκοι τον ηττημένο της αναμέτρησης στις 18.00 στον μικρό τελικό.

Η όποια προσπάθεια έκανε η Γαλατάσαραϊ να πλησιάσει και να απειλήσει την Ούνιξ Καζάν έπεσε στο κενό, τουλάχιστον ως την τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον πρώτο λόγο στο γήπεδο, ήταν καλύτερη και αυτό μεταφράστηκε και στο σκορ. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 8-1 (2’25’’), έφτασε στο 12-5 (5’) και στο 20-9 (10’45’’). Η Γαλατάσαραϊ προσπάθησε και βρήκε συνεργασίες, πήρε επιθετικά πράγματα από τον Αράρ και μείωσε (20-17, 12’40’’). Όχι για πολύ όμως. Οι Ρώσοι με πολύ καλή άμυνα που τους έδωσε εύκολα καλάθια, αλλά και μαζεύοντας τα ριμπάουντ έφτασαν στο +10 (27-17, 14’) και το +15 (42-27) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ούνιξ έφτασε στο 48-36 (23’30’’) και κάπου εκεί η Γαλατάσαραϊ άρχισε κι αυτή να ανεβάζει ρυθμούς στην άμυνα. Δυσκόλεψε τους Ρώσους μείωσε με τρίποντο του Αράποβιτς στους τρεις (61-58, 34'40'') και με τον Χέις να σημειώνει συνεχόμενους πόντους να φέρνει το παιχνίδι στα ίδια (66-66, 38'10'').

Ο ΕνΝτούρ έδωσε προβάδισμα ξανά στην Ούνιξ (68-66) με ένα λεπτό να απομένει και ο Σμιθ έγραψε το 73-66 δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι, που έκλεισε με το 75-69.

Διαιτητές: Σχινάς, Μαλαμάς, Μακρής

Δεκάλεπτα: 17-9, 42-27, 57-46, 75-69