20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ, εντυπωσιάζει η Τενερίφη (vids)

Στο 10-0 έφτασε στην ACB η Ρεάλ η οποία επικράτησε στην Μαδρίτη της Φουενλαμπράδα με 79-68.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε πίσω με -7 (33-40) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα επιμέρους σκορ 28-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη. Για τους Μαδριλένους ο Κάρολ ήταν εντυπωσιακός με 18 πόντους (4/8 τριπ.), με τον Αμπάλντε να έχει 13 πόντους (3/4 τριπ.) και τον Ταβάρες να φτάνει σε double-double (12 π., 1ο ριμπ.), Για τους ηττημένους που πλέον βρίσκονται στο 3-6, ο Τριμπλ είχε 23 πόντους (3/4 διπ., 4/10 τριπ.), όντας ο μοναδικός διψήφιος της ομάδας του.

Δείτε το στατιστικό ΕΔΩ

Η Τενερίφη καθοδηγούμενη από τους Χουέρτας (19 π., 5/9 διπ., 1/1 τριπ.) και Σερμαντίνι (15 π., 4/8 διπ., 5 ριμπ.), βρήκε τον τρόπο να κερδίσει την Μπέτις με 77-73 και να φτάσει στο 7-1. Οι φιλοξενούμενοι που υποχώρησαν στο 2-7 τα περίμεναν όλα από την τριάδα τον Εντογιέ (16 π., 6/8 διπ., 12 ριμπ.), Κάμπελ (15 π., 3/4 τριπ.) και Κάι (14 π., 2/2 τριπ.). Ο Φελντέιν έμεινε στους 8 πόντους (2/6 τριπ.). Αναφορικά με το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν «φωτιά» όταν με τρίποντο του Φελντέιν μείωσε σε 72-71 στα 47'', αλλά οι γηπεδούχοι με βολές του Σερμαντίνι και Φιντιπάντο πήραν τη νίκη.