18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

“Καθάρισε” νωρίς το Λαύριο (pics)

To Λαύριο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη εντός έδρας επί της Κύμης με 86-68 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Με το θετικό αυτό αποτέλεσμα έφτασε στο 4-8 στη βαθμολογία, ενώ η ομάδα της Εύβοιας είναι στο 2-10.

Οι δύο ομάδες βρεθηκαν να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τους Κακλαμανάκη – Σαγκς σε πρώτο ρόλο για Λαύριο και Κύμη αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε στο +10 (35-25, 17’) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Χόρτον, ο οποίος είχε πάρει τη σκυτάλη από το Σαγκς. Το Λαύριο είχε βελτιωθεί και στην άμυνα, βρήκε και το μακρινό σουτ που έλειπε και από τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό, αλλά και το εύκολο καλαθι μέσα από την πίεση και το ριμπάουντ και άρχισε να ανεβάζει τον δείκτη της διαφοράς.

Με ένα 11-0 έφτασαν στο 48-33 (22’20’’) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ως το +24 (66-42, 27’30’’) με τις δύο ομάδες να μετράνε στο σημείο αυτό 6/13 τρίποντα οι γηπεδούχοι και 1/8 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι και τα ριμπάουντ να έχουν γίνει από 6-11 στο πρώτο δεκάλεπτο στο 30-20 λίγο πριν το τέλος του τρίτου.

To Λαύριο δεν απειλήθηκε ως το τέλος της αναμέτρησης που σφραγίστηκε με το τελικό 86-68.

ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ: Για το Λαύριο αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι Μπιούφορντ και Τόμας, νέα πρόσωπα στην ομάδα.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Βαρδάλος, Λόρτος

Δεκάλεπτα: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68