33.3 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

“Καθάρισε” η Φενέρ

Η Τόφας είχε δείξεις τις προθέσεις και στον πρώτο αγώνα. Δεν υπήρχε περίπτωση να παραδοθεί στο όνομα της Φενέρμπαχτσε. Πολέμησε όσο μπορούσε στην Κωνσταντινούπολη και το ίδιο έκανε και στο δικό της σπίτι πια. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με τον Κώστα Σλούκα να γιορτάζει την πρόκριση με 2-0 στην επόμενη φάση των playoffs της Τουρκίας με το τελικό 73-79. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του με 13 πόντους και 4 ασίστ.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να παίρνουν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα (6-10 και 9-12), το οποίο όμως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν για πολύ. Η Τόφας έφτασε στο 15-12 (6΄45΄΄) και δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (21-25), αλλά το δεύτερο ημίχρονο το έκλεισε προηγούμενη (44-39). Και πρώτο σκόρερ για τη Φενέρμπαχτσε τον Μαχμούτογλου με 11 πόντους και όλους τους άλλους σε μονοψήφιο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο 18’ (34-37) και από το σημείο αυτό άρχισε να «κυνηγά», με τη διαφορά να ανεβαίνει και στους οχτώ πόντους (47-39, 22’). Ο αγώνας ισορρόπησε (48-48 στο 24’, 55-55 στο 28’20’’) με τον Νίκολα Κάλινιτς να έχει μπει στην εξίσωση επιθετικά για τη Φενέρ με τους Μίσιτς και Ερμίς να κάνουν το μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού της Τόφας. Και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει και πάλι με τους γηπεδούχους μπροστά (59-57).

Το προβάδισμα πέρασε ξανά στα χέρια των φιλοξενούμενων στο 31’40’’ με ένα τρίποντο του Μαχμούτογλου και λίγο αργότερα πάλι με τον Κώστα Σλούκα να τον μιμείται (67-70, 34’45’’). Οι δυο τους ήταν που οδήγησαν και στο +7 (70-77, 37’40’’).