27.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

“Καθάρισαν” στο τέλος οι Παίδες για το 4/4 και την πρωτιά

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι η Εθνική Παίδων νίκησε την Ισλανδία με 85-76 και εξασφάλισε την πρωτιά στον Α' Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Εκπληκτικός ο Ανδρέας Τσουμάνης με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος.

Οι Ισλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και  προηγήθηκαν με 6 πόντους στο ημίχρονο, 43-37. Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και με επιμέρους σκορ 13-22, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου, προσπέρασαν για το 56-69. Ρογκαβόπουλος και Κάδρας ήταν εύστοχοι ενώ και ο Κλωνάρας ήταν καθοριστικός.

Όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τους Ισλανδούς τρέχουν ένα 6-0 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι διεθνείς αντέδρασαν για να ανακτήσουν το προβάδισμα, φτάνοντας στο 70-76 ύστερα από λέι απ του Σωτηρίου. Λαναράς και Τσουμάνης ανέβασαν την διαφορά στους 11, 72-83, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι 40’’ πριν την λήξη. Τελικό σκορ 76-85 για τους Παίδες, που παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι στον Α’ Όμιλο. Επόμενος αντίπαλος η Ελβετία (15/8, 16:00).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-37, 56-59, 76-85

Ισλανδία (Χαφστάινσον): Αλεξάντερσον 2, Σιγκούρνταρσον, Γκίσλασον 6, Χλίνσον 20, Θορστέινσον, Γιόνσον 11, Άγκουστον 14, Γιοχάνεσον 2, Γιόχανσον, Κρίστιανσον 5, Τρίγκβασον, Γιόνσον Ντ. 16.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ρογκαβόπουλος 16 (7ρ, 3κλ), Τσουμάνης 16 (16ρ), Καραϊσκος 2, Κλωνάρας 15 (7α), Βλάσιος, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας 10, Σιδηροηλίας 6, Σταυρακούκας, Σωτηρίου 16, Ταζόπουλος 2.