15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κίνα-Σερβία 70-77: Με ανατροπή στους «4»

Η Σερβία έφερε τα πάνω-κάτω στην τέταρτη περίοδο και με τη νίκη της με 77-70 επί της Κίνας προκρίθηκε στα ημιτελικά του γυναικείου τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Οι «Πλάβι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης, που έλαβε χώρα στη «Saitama Super Arena», ωστόσο σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Ασιάτισσες ήταν εκείνες που «έχτισαν» διαφορά, στο τρίτο δεκάλεπτο με 58-49, αλλά οι παίκτριες της Μαρίνα Μάλκοβιτς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με επιμέρους σερί 28-12 «καθάρισαν» την επικράτηση στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασαν στους «4», όπου θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ.

Η Γελένα Μπρουκς αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ με 18π., με τη Σόνια Βάσιτς να είναι «διπλή» με 16π. και δέκα ριμπάουντ, ενώ άλλους 13π. και έξι ασίστ είχε ο Άνα Ντάμποβιτς. Η Τινγκ Σάο με 17π., έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ και η Ξου Χαν με 15π. και εφτά ριμπάουντ ξεχώρισαν για τις ηττημένες.

Δεκάλεπτα: 14-16, 33-35, 58-49, 70-77.