16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Kυριάρχησε μέσα στη Μαδρίτη η Αρμάνι (vids)

Nίκη μέσα στο «WiZink Center» μετά από 13 ολόκληρα χρόνια πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας με 80-76 της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague, χάρις σε ένα κυριαρχικό τρίτο δεκάλεπτο (22-10 επιμέρους σκορ). Μάλκολμ Ντιλέινι (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 4 λάθη) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17 πόντοι, 1 κλέψιμο και 3 λάθη) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-7 (χρωστάει ένα παιχνίδι), ενώ η «βασίλισσα» υπέστη την 6η ήττα της στη διοργάνωση, έχοντας και 12 νίκες.

Σημαντικές ελλείψεις είχαν αμφότερες οι ομάδες. Από τους γηπεδούχους απουσίαζαν οι Άντονι Ράντολφ, Σέρχιο Γιούλ και Ρούντι Φερνάντεθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Σαβόν Σίλντς και Βλαντιμίρ Μίτσοφ

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Αρμάνι να προηγείται αρχικά με 8-7 και έπειτα τη Ρεάλ να βρίσκει ρυθμό και να παίρνει κεφάλι με 18-13, 46" πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ιταλοί έκλεισαν ωστόσο την περίοδο με 4-0, για το 18-17.

Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ανέβηκε αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 25-21 στο 12'24". Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Ισορροπία και 39-39 ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν τελικά στα αποδυτήρια.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, τρέχοντας ένα επιμέρους 19-2 (!) μέχρι το 26'38", γράφοντας το 58-41. Δέκα πόντους έβαλε μετά βίας σε όλο το δεκάλεπτο η «βασίλισσα», με τους 7 από αυτούς να έρχονται δια χειρός Τζέισι Κάρολ

Ο «καυτός» Κάρολ συνέχισε να «πυροβολεί» ασύστολα και η Ρεάλ επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας σε 67-64 στο 34'33". Παράλληλα, ο Πάμπλο Λάσο έβαλε στο ίδιο σχήμα τους Έντι Ταβάρες και Άλεξ Τάιους, ενισχύοντας σημαντικά την άμυνα της ομάδας, ενώ σε αυτό το κρίσιμο διάστημα είχε στο «1» τον νεαρό Κάρλος Αλοθέν.

Η Αρμάνι όμως άντεξε και βρήκε λύσεις με τους Μάλκολμ Ντιλέινι, Ζακ Λεντέι και Σέρχιο Ροντρίγκεθ, αυξάνοντας το προβάδισμα σε 74-66, 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ταβάρες και Τόμπκινς απάντησαν για το 74-71, με 50" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο «Τσάτσο» πέτυχε μεγάλο τρίποντο (77-71), αλλά ο Τόμπκινς σκόραρε εκ νέου πίσω από την  περίμετρο (77-74). Ο χρόνος όμως δεν ήταν αρκετός και η Αρμάνι, με δίποντο του Σέρχιο και μια εύστοχη βολή του Ντιλέινι έγραψε το τελικό 80-76.

ΙΣΤΟΡΙΑ: Ρεάλ και Αρμάνι έχουν αναμετρηθεί συνολικά 18 φορές στην Euroleague από το 2000 και μετά. Οι Μαδριλένοι είχαν πάτα το πάνω χέρι στις ματαξύ τους αναμετρήσεις (15-2 ρεκόρ), όμως φέτος ηττήθηκαν μέσα-έξω. Στον πρώτο γύρο έχασαν στο «Mediolanum Forum» με 78-70.

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Ο Τζέισι Κάρολ, ο οποίος είχε εκφράσει την επιθυμία του να αποσυρθεί από την ενεργό δράση πέρσι, αλλά άλλαξε την απόφασή του λόγω της πρόωρης διακοπής της σεζόν ως επακόλουθο της πανδημίας, σήμερα ήταν εξαιρετικός. Σε 23 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ σημείωσε 20 πόντους (6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ και πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80