25.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Κέρδισαν στην παράταση κι ελπίζουν οι Θάντερ (vids)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησαν στην παράταση με 119-107 τους Χιούστον Ρόκετς, στην Disney World του Ορλάντο, και μείωσαν σε 2-1 στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Δύσης, στα φετινά πλέι οφ του ΝΒΑ.

Με το Ράσελ Οουέστμπρουκ να μένει και πάλι εκτός αγώνα, οι «ρουκέτες» είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς το προβάδισμα, αλλά οι «βροντές» αντεπιτέθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Ο Ντάνιουελ Χάουζ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 104-104, με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια, με τον Κρις Πολ να αστοχεί εν συνεχεία σε ανάποδο λέι απ. Αποβλήθηκε με έξι φάουλ, 4.07’ πριν από τη λήξη της παράτασης, ο Τζέιμς Χάρντεν.

Ο Ντένις Σρέντερ με 29π. αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας ακόμα πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Άλλους 26π. με έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ είχε ο Κρις Πολ, 23π. με εφτά ριμπάουντ και επίσης έξι ασίστ ο Σάι Τζίλτζιους-Αλεξάντερ και 20π. με εφτά ριμπάουντ ο Ντανίλο Γκαλινάρι. Ο Στίβεν Άνταμς είχε δεκατρία ριμπάουντ, αλλά έμεινε στους 6π. με 3/7 σουτ εντός παιδιάς.

Στους 38π. «σταμάτησε» ο Τζέιμς Χάρντεν, μαζί με εφτά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. Ο Τζεφ Γκριν είχε 22π. και εφτά ριμπάουντ, ο Έρικ Γκόρντον 18π. αλλά με 8/24 σουτ και ο Ντάνιουελ Χάουζ έκανε double double με 15π. και δέκα ριμπάουντ.