20.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Κάστρο το ΣΕΦ και πρώτο βήμα του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός διαφύλαξε δια πυρός και σιδήρου το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισε στην κανονική περίοδο, νίκησε με 63-58 τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος και έκανε το 1-0 στη μάχη του τίτλου. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο ποιοτικά, με εκατέρωθεν άσχημες επιλογές και άστοχες επιθέσεις και κρίθηκε σε λεπτομέρειες. Εντυπωσιακό αμυντικό φινάλε του Ολυμπιακού στα τελευταία 3'30''.

Ο Ολυμπιακός περιμένοντας την αμυντική προσοχή του Παναθηναϊκού επικεντρωμένη στον Σπανούλη, είχε δώσει... ελεύθερο για μακρινά σουτ με αιχμή του δόρατος τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε εμφανή στόχευση να παίξει κοντά στο καλάθι για να φθείρει τους αντίπαλος ψηλούς.
Με 8 πόντους του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-6 στο 8', με τον Παναθηναϊκό να είναι απελπιστικά άστοχος ακόμα και στις βολές και το 19-10 του δεκαλέπτου ήταν απόλυτα δίκαιο για τους "ερυθρόλευκους".
Η πρώτη διψήφια διαφορά για τον Ολυμπιακό ήταν το 24-13 στο 11', όμως, ο ματς άρχισε να αλλάζει. Από την μία ο Ολυμπιακός με τελείως αλλαγμένη πεντάδα, με Ουότερς, Γκριν, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Γιανγκ άρχισε να εμφανίζει μεγάλη επιθετική δυστοκία, από την άλλη ο Παναθηναϊκός ανέβασε απότομα ταχύτητα βγάζοντας τον Ολυμπιακό από τον ρυθμό του, είδε τον Ρίβερς να σκοράρει 12 πόντους μαζεμένους και τον Φώτση με καταλυτικό ρόλο και έτσι έτρεξε σερί 10-0 πλησίαζοντας σε 24-23 στο 15'.
Οι πρώτοι πέντε του Ολυμπιακού παρέμεναν στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός πήρε και το πρώτο του προβάδισμα με 27-26 στο 17' μετά από τρίποντο του Φώτση και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο 35-33 και το ματς να έχει ξαναπάει στην αφετηρία.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο δικό του ήρεμο τέμπο και με τον Σπανούλη να περνάει τελικές πάσες έτοιμα καλάθια στους συπαίκτες του και έτσι στο 24'30'' πήρε προβάδισμα 7 πόντων, 45-38. Ο Παναθηναϊκός... το δικό του όπλο, το μπάσκετ - ροντέο. Διαρής προσοπάθεια αιφνιδιασμού, να κάνει το ματς άνω - κάτω και με την μοναδική του σταθερά στο σκοράρισμα, τον Ρίβερς να παίρνει και πάλι μπρος και με δικό του τρίποντο να κάνει το 45-46 στο 27'30''. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 50-48, με ένα εντυπωσιακό και τυχερί μακρινό σουτ  του Σίνκγλετον, καλάθι ψυχολογίας και για το πώς μπήκε και για το προβάδισμα που έδωσε.

Το 53-52 στο 35', επιμέρους σκορ δηλαδή 5-2, μαρτυρά την εκατέρωθεν... κακοποίηση του μπάσκετ. Τραγικές επιθετικές επιλογές, μεγάλη αστοχία και όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε σε φινάλε που θα κρινόταν από προσωπικές ενέργειες και θα αναζητούσαμε τον... ήρωα. Ο Σπανούλης το επιχείρησε αρχικά για τον Ολυμπιακό αλλά έφτανε τα 0/5 τρίποντα, ο Τζέιμς βρήκε τρόπο να στείλει τη μπάλα στο καλάθι και ο Παναθηναϊκός στο 36'30'' ήταν μπροστά με 56-53, με μικρό σερί 4-0 που βέβαια σε τέτοιο ματς έμοιαζε με... κατόρθωμα.

Ο Ολυμπιακός μετά το τάιμ άουτ πέρασε τηη μπάλα κοντά στο καλάθι και προσπέρασε στο 38'30'' με 59-58 και με τον ίδιο τρόπο, Μιλουτίνοφ από ασίστ του Σπανούλη, να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό με 61-58. Δύο βολές του Σπανούλη στα 28'', έκαναν το 63-58 και ουσιαστικά έκριναν το ματς, με τον Ολυμπιακό πλέον να τρέχει σερί 10-2, αφού το μυαλό υπερίσχυσε του... ενστίκτου.

ΚΟΛΩΝΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έχει μπει... σε τροχιά εδώ και καιρό και δεν σταματιέται. Ηταν εντυπωσιακός και σήμερα, τόσο αμυντικά και σε... λάντζα που δεν φαίεται ,όσο και επιθετικά όμως με 12 πόντους και αρκετούς από αυτούς σε καθοριστικά σημεία που έκριναν το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς... ροντέο, το πιο καθαρό μυαλό θα επιρκατούσε. Οι 16 ασίστ του Ολυμπιακού, με 10 από αυτές από τον Σπανούλη έδειξαν τέτοιο, έφεραν εύκολους πόντους όταν υπήρξαν νεκρά διαστήματα και επέτρεψαν να διατηρηθεί η ψυχραιμία και να έρθει η πρώτη νίκη.