15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Κάλεβ – Χίμκι 91-84: Συνεχίζει να απογοητέυει η Χίμκι (pic+vid)

Συνεχίζεται η κακή χρονιά της Χίμκι. Ύστερα απο την τελευταία θέση στην Euroleague με μόλις 4 νίκες, είναι φανερό πως δεν είναι σε καλό φεγγάρι ούτε στην Ρωσία. Γνώρισε νέα ήττα απο την Κάλεβ με 91-84 και βρίσκεται σην 7η θέση της VTB με ρεκόρ 11-11.

Η 10η Κάλεβ (7-15) υποδέχθηκε την Χίμκι (11-11) και κατάφερε να πάρει την νίκη. Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ ισορροπημένη  με τους γηπεδούχους να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε λιγάκι ακόμα με την Κάλεβ να πηγαίνει στο ημίχρονο με 9 πόντους διαφορά στο 50-41. Στο δεύτερο μέρος η Χίμκι φάνηκε πιο συγκεντρωμένη, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και βρέθηκε να προηγείται για ένα καλάθι πριν το τελευταίο δεκάλεπτο με το σκόρ να είναι στο 65-67. Στην καθοριστική 4η περίοδο οι γηπεδούχοι γρήγορα-γρήγορα «έτρεξαν» ένα σερί 12-2 φτάνοντας το σκόρ στο υπέρ τους 79-69, διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κέμπ με 24 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν επίσης ο Λούις σημειώνοντας 14 πόντους και μοιράζοντας 6 ασσίστ. Απο την άλλη απο την Χίμκι καλός ήταν ο Καράσεβ με 18 πόντους και ο Βορόνοβ με 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 50-41, 65-67, 91-84