23.4 C

Ισπανική υποχώρηση

Η ΑΕΚ πήγε στην Ισπανία χωρίς τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο, χωρίς να έχει ξεπεράσει το σοκ της απώλειας του Σαντ Ρος και μόλις στο 6ο λεπτό έχασε με τραυματισμό και τον Κιθ Λάνγκφορντ! Ούτε ο... Ελ Σιντ δεν θα μπορούσε να νικήσει υπό τέτοιες συνθήκες και φυσικά η Ένωση δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπούργος. Έχασε με 93-76 και πλέον κινδυνεύει σοβαρά με αποκλεισμό από τα πλέι οφ του Basketball Champions League. Για να αισθάνεται ήσυχη και με δεδομένο ότι έχασε τη διαφορά των 8 πόντων που είχε από τον πρώτο αγώνα με την Μπούργος στο ΟΑΚΑ, θα πρέπει να κερδίσει και τα δύο τελευταία παιχνίδια της με Ράστα Φέχτα και Άνβιλ. Στο ντεμπούτο του ο Νίκος Ζήσης ήταν πολύ καλός.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μέτρια τον αγώνα, έχοντας εξ αρχής αμυντικό πρόβλημα, ωστόσο μετά το 6' κατέρρευσε. Τότε ήταν που ο Κιθ Λάνγκφορντ ένιωσε τον δικέφαλό του να τον τραβάει σε μια προσπάθεια να ανοίξει αιφνιδιασμό και αποχώρησε κουτσαίνοντας στον πάγκο φέρνοντας σε απόγνωση τον Ηλία Παπαθεοδώρου και απογοητεύοντας τους συμπαίκτες τους. Διότι, να γίνει προσπάθεια να καλυφθεί το κενό του Σαντ Ρος, αλλά και χωρίς τον Λάνγκφορντ η κατάσταση έμοιαζε απελπιστική.

Και έτσι ήταν. Μετά την αποχώρηση του Λάνγκφορντ (κι ενώ το σκορ ήταν 13-6) η ΑΕΚ... εξαφανίστηκε από το γήπεδο και η Μπούργος με πρωταγωνιστή τον Μπενίτε κυριάρχησε πλήρως. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-13, στο 14' το σκορ έγινε 40-19 και από εκεί και μετά ο αγώνας έδειχνε να μην έχει γυρισμό για την ΑΕΚ. Η Μπούργος προηγήθηκε δυο φορές με διαφορές 23 πόντων (46-23 και 51-28), ενώ το ημίχρονο έληξε με 54-34.

Το μόνο θετικό για την ΑΕΚ όλο αυτό το διάστημα ήταν η παρουσία του Νίκου Ζήση, ο οποίος έμοιαζε σα να μην έλειψε μια μέρα από την Ένωση. Μπήκε στον αγώνα με διάθεση να ηγηθεί, πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά το πρόβλημα για τους "κιτρινόμαυρους" ήταν πρωτίστως αμυντικό. Στα μετόπισθεν δεν λετουργούσε τίποτα καλά.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη. Η άμυνά της έγινε πιο αποτελεσματική, με τους Ματσιούλις, Σλότερ να παίζουν κρίσιμο ρόλο σε αυτό, έλεγξε τα ριμπάουντ, ενώ και στην επίθεση έδειξε ωριμότητα. Δεν παρασύρθηκε από νωρίς σε βεβιασμένες επιλογές, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα και παρόλο που δεν ήταν πάντοτε αποτελεσματική, εντούτοις βρήκε τρόπο να ψαλιδίσει κάπως τη διαφορά.

Με τον Ματσιούλις στην αρχή να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα και χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρέι, η Ένωση μείωσε 68-55 στο 28', αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Δύο λάθη στις δύο επόμενες επιθέσεις, έδωσαν τη δυνατότητα στη Μπούργος να διακόψει την αντεπίθεση και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 74-57.

Η διαφορά ήταν μεγάλη, η ΑΕΚ έτσι κι αλλιώς ήταν αναγκασμένη να κυνηγά από νωρίς στο σκορ και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αποφάσισε να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Χαμήλωσε το σχήμα χρησιμοποιώντας τον Γιάνκοβιτς σε θέση "4" δίπλα στον Γκραντ, επανέφερε στο παρκέ και τον Ζήση, που είχε μείνει για αρκετή ώρα εκτός, και η Ένωση αίφνης εμφάνισε σφυγμό. Το 81-59 του 33' έγινε 81-70 στο 36' με σερί 11-0, αποτέλεσμα της πολύ καλής άμυνας, που ανάγκασε τους παίκτες της Μπούργος να σουτάρουν άστοχα τρίποντα, των καλών συνεργασιών Ζήση-Γκραντ και των λύσεων που έδωσε ο Γιαννόπουλος στην επίθεση.

Ένα ακόμα τρίποντο του Γιαννόπουλου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα (83-74) στο 38', αλλά στη συνέχεια το επιπόλαιο πέμπτο φάουλ του Γιάνκοβιτς όχι μόνο έδωσε τη δυνατότητα στον Μπενίτε να κάνει με δύο βολές το 85-74, αλλά χάλασε και το σχήμα που είχε βάλει την ΑΕΚ σε τροχιά ανατροπής. Η Ένωση έχασε το ρυθμό που είχε βρει κι ήρθε μετά ο Μακ Φάντεν και την... αποτελείωσε. Με δύο συνεχόμενα και αναπάντητα τρίποντα, εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά στους 15 πόντους (91-76) και η ΑΕΚ δεν έχασε μόνο τη νίκη, αλλά και τη διαφορά των 8 πόντων από τον πρώτο αγώνα.

ΟΙ ΔΗΜΙΟΙ: Ο Βίτορ Μπενίτε έκανε την άμυνα της ΑΕΚ να υποφέρει με τους 23 πόντους που σκόραρε και ο Θαντ Μακ Φάντεν έδωσε τη χαριστική βολή στο τέλος με τους 8 συνεχόμενους πόντους, που έδωσαν τέλος στην προσπάθεια της ΑΕΚ να υπερασπιστεί τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπούργος είχε 13/31 τρίποντα έναντι 6/19 της ΑΕΚ. Η ισπανική ομάδα είχε επίσης 26-11 ριμπάουντ έναντι 22-4 της ΑΕΚ.