25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Ισπανική υπεροχή και… αναμονή Ελλάδας

Η Ισπανία ήταν ανώτερη της Γερμανίας, νίκησε με 69-61 τον μεταξύ τους προημιτελικό και περιμένει τον νικητή του αγώνα της Εθνικής μας για τον ημιτελικό του Σαββάτου. Δίκαιο αποτέλεσμα για τους Ισπανούς που δεν προκαλούν τρόμο, αλλά ήταν μια ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους τους.

Οι Ισπανοί μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο ματς, προηγήθηκαν με 13-6 στο 6', αλλά οι πειθαρχημένοι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό, προσπέρασαν με 14-13 και το δεκάλεπτο είχε τους Ιαπανούς μπροστά με 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο με τους Γκαρσία και Βίλα η Ισπανία πάτησςε γκάζι και στη λήξη  ήταν μπροστά με 40-29, όμως μέσα σε δύο λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Γερμανία με Τζάλοου και Κράτζερ αντέδρασε και πλησίασε σε 35-40.

Με την άμυνά τους οι Ισπανοί έλεγξαν εκ νέου το παιχνίδι, φτάνοντας στο +10, 53-43 στο 30' και μπαίνοντας στην τελική ευθεία από ρόλο φαβορί, τον οποίο επιβεβαίωσαν με σωστές επιλογές στη μεγαλύτερη διάρκεια.