22.6 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ισπανία: Φιλική νίκη για Βασιλειάδη και Μούρθια επί της Ρεάλ (vid)

Σε ένα φιλικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Μούρθια του Κώστα Βασιλειάδη εμφανίστηκε σε αρκετά καλή κατάσταση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, κερδίζοντας τη "Βασίλισσα" με 84-80 και παίρνοντας την πρώτη της νίκη για τη νέα σεζόν.

Μπροστά σε 800 θεατές που συγκεντρώθηκαν στο γήπεδο του Αλμπαθέτε, για το τουρνουά που διοργανώνει η ομάδα της πόλης, Ρεάλ Μαδρίτης και Μούρθια έδειξαν να έχουν όρεξη για ένα παιχνίδι που θύμιζε περισσότερο... επίσημο αγώνα παρά φιλικό. Με το σκορ να μην ξεφεύγει σε καμία στιγμή της αναμέτρησης, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-36) και να το κρατήσει, παρά τις προσπάθειες της Ρεάλ μέχρι το τέλος.

Για τη νικήτρια ομάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και της Κύμης, Θαντ ΜακΦάντεν, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ 5 πόντους πρόσθεσε ο Κώστας Βασιλειάδης. Από την άλλη, για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, 19 πόντους είχε ο Γιαμπουσελέ, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Κοσέρ (13 Πόντοι) και Πουαριέ (14 πόντοι)