21.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ισπανία: Συνεχίζει ακάθεκτη η Ρεάλ Μαδρίτης

Το 3/3 στην ισπανική Liga Endesa κατάφερε να πραγματοποιήσει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της Ομπραντόιρο με 78-68 και συνέχισε το δυναμικό ξεκίνημά της στη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήγε για άλλο ένα παιχνίδι δυναμικά, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα με 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (20-13). Η Ομπραντόιρο, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, δεν σταμάτησε να παλεύει το παιχνίδι, και με ένα δικό της επί μέρους 21-15 στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με το τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πως θα κυνηγήσει να διεκδικήσει όσα περισσότερα μπορεί στην αναμέτρηση. Εν τέλει, έχοντας ως πρωταγωνιστή στο τελευταίο δεκάλεπτο την εξαιρετική της επίθεση και τους 27 πόντους που πέτυχε, πήρε τη νίκη και συνέχισε αήττητη στη Liga Endesa.

Για τη Ρεάλ πρώτος σκόρερ και πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Βενσάν Πουαριέ με 13 πόντους, ενώ 12 πέτυχε ο Σέρχιο Γιουλ και 11 ο Φαμπιέν Κοσέρ. Από την άλλη πλευρά, για την ομάδα του Σαντιάγο Ντε Κομποστέλα, πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ήταν ο Τόμας Έλενσον, ενώ από 11 είχαν οι Σκραμπ και Ρόμπερτσον.