21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ισπανία: Άνοιξε λογαριασμό η Τενερίφη (vid)

Tην πρώτη της νίκη για τη σειρά των προημιτελικών της Liga Endesa πανηγύρισε η Τενερίφη, η οποία κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση της Μπούργος και να επικρατήσει με 86-78.

Με διάθεση να αποκτήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης εμφανίστηκε στο γήπεδο η ομάδα της Τενερίφης. Οι γηπεδούχοι πήραν στην αρχή του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο κρατούσαν για όλο το πρώτο ημίχρονο με νύχια και με δόντια (45-42) και πάνω σε αυτό έχτισαν την τρίτη τους περίοδο. Ένα επιμέρους 21-13 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που τους έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην αναμέτρηση (66-55), όμως είχαν λογαριάσει χωρίς την διάθεση της δις νικήτριας του Τσάμπιονς Λιγκ, Μπούργος, να παλέψει για να ανατρέψει την κατάσταση. Με ένα επιθετικό ρεσιτάλ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση σε 68-68 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, πριν καταφέρει τελικά η Τενερίφη να ανακτήσει την ψυχραιμία της και το προβάδισμα, ώστε να πραγματοποιήσει το 1-0 και να γλιτώσει το μπρέικ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο MVP της κανονικής διάρκειας της σεζόν, Γκιόργκι Σερμαντίνι με 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μαρσελίνιο Χουέρτας. Από την άλλη πλευρά, ο Σάλβο έβαλε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Ομάρ Κουκ.