21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ισοφάρισαν οι Σέλτικς, “σκούπα” από τους Καβαλίερς!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Isaiah Thomas, ο οποίος είχε 33 πόντους και 7 ασιστ, οι Celtics άλωσαν για δεύτερη φορά το Chicago μέσα σε λίγες μέρες, παίρνοντας ρεβάνς για τις δύο δικές τους ήττες, επικράτησαν με 104-95 των Bulls και ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2 και πήραν ξανά το πλεονέκτημα έδρας.

Από την αρχή του αγώνα οι Celtics έδειξαν την διάθεση να τελειώσουν το ματς, και οι δύο πρώτες περίοδοι, έκλεισαν με διψήφια διαφορά(1η/18-30, 2η/21-41). Οι Bulls έβγαλαν αντίδραση όπως ήταν αναμενόμενο και με ένα σερί 12-0 στην τρίτη περίοδο ανέτρεψαν προσωρινά το σκορ με 65-63. Ο Thomas όμως πήρε από το χέρι τους Celtics και με ενα δικό του σερί 10 πόντων από τους 12 της ομάδας του έκλεισε την τρίτη περίοδο με 70-79 και εκεί τελείωσαν όλα.

Για του Celtics, οι Green και Horford ακολούθησαν τον Thomas με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους Bulls ο Butler είχε 33 πόντους και 9 ασιστ και ο Mirotic 13 πόντους και 7 ριμπάουντ

Πρώτη "σκούπα" στα πλει οφς από τους Cavaliers, οι οποίοι διέλυσαν με 4-0 τους Pacers, επικρατώντας με 106-102 και πέρασαν στην επόμενη φάση, όπου και θα περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Raptors-Bucks. Σε μεγάλη φόρμα ο Lebron James, ο οποίος αγωνίστηκε για 45(!) λεπτά για να σκοράρει 33 πόντους, να μαζέψει 10 ριμπάουντ αλλά και να μοιράσει 4 ασιστ, έχοντας μάλιστα και άλλα 4 κοψίματα.

Σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι Cavaliers είχαν τον έλεγχο, ωστόσο οι "Ινδιάνοι" κατάφεραν και επέστρεψαν στο παιχνίδι, έφεραν το σκορ στο 102-100, για να έρθει η στιγμή του "King James" όπου με δικό του τρίποντο έκανε την ανατροπή με 103-102 και εκεί τελειώσαν όλα, για το τελικό 106-102.

Μοναδική μπασκετική παράσταση χάρισαν για άλλη μία φορά οι Rockets και οι Thunder, με την ομάδα του Houston όμως να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση, επικρατώντας με 113-109 στον αγώνα και 3-1 συνολικά στους αγώνες της σειράς. Για τους Rockets κορυφαίος ήταν ο Nene, ο οποίος αγωνιζόμενος για 25 λεπτά είχε 28 πόντους. Gordon και Williams ακολούθησαν με 18 πόντους. Triple-double για ακόμα μια φορά για τον Russell Westbrook με 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασιστ για τους Thunder. Από κοντά και οι Adams και Olapido με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ημίχρονο έκλεισε για τους Rockets στο +4 ( 58-54), γογονός που στην αρχή της τρίτης περιόδου έγινε + 12 για τους Thunder (68-56). 10' λεπτά πριν το φινάλε ο "Russ" με ένα σερί 7 πόντων έβαλε ξανά μπροστά τους Thunder με 82-79 έπειτα από ένα +4 (77-73) των Rockets. Στα 37'' δευτερόλεπτα όμως και με το σκορ στο 103-105, ο Harden με τρίποντο τελείωσε το ματς και έδωσε την τρίτη και τελευταία νίκη στους Houston Rockets.

Tέλος, οι Jazz επικράτησαν με 105-98 τους Clippers και έφεραν την σειρά στο 2-2, με τον Joe Johnson να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, σημειώνοντας 28 πόντους, έχοντας για παρέα τους Hood και Gobert με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, οδήγησαν σε ένα επιμέρους σκορ 25-9 στο τέλος του αγώνα για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους Clippers, o Paul είχε 27 πόντους με 9 ριμπάουντ και 12 ασιστ, με τους Crawford και DeAndre Jordan να σιγοντάρουν με 25 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Σε όλο το παιχνίδι, καμία ομάδα δεν πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα. Και οι δύο ομάδας συμβάδιζαν στο σκορ. Στο φινάλε όμως, και με το σκορ να είναι στο 91-90 για τους Clippers, η Utah ξεκίνησε την αντεπίθεση, και με το εκπληκτικό επιμέρους σκορ 25-9(!) κατάφεραν και πήραν την νίκη.